Jak se vyrábějí hliníková kola?

Jak se vyrábějí hliníková kola?

Mnoho kol vozidel, která denně potkáváte, je vyrobeno z litého hliníku, protože slitina v nich je lehká a pevná. Hliníkové slitiny používané na výrobu kol obvykle obsahují 97 % hliníku. Druhý kov se přidává kvůli zajištění odolnosti, protože čistý hliník je příliš měkký.

Existují tři postupy výroby kol z hliníku:

Kování

Jedná se o proces, při kterém se pevný kus kovu tvaruje silou nebo stlačením. Vysokotlaké stroje změní tvar po tepelném zpracování hliníku. Rám kola se kuje několikrát, aby se dosáhlo konečného tvaru. Po dosažení konečného tvaru se kolo obráběním vyhladí a vyleští.

Válcované kování

Tento proces je podobný výše uvedenému s tím rozdílem, že hliník je veden mezi těžkými lisy nebo koly. Tlak při válcování vytlačuje surový materiál do potřebného tvaru a tloušťky.

Odlévání

Tento proces využívá roztavený hliník a formu. Jeden z nich spoléhá na gravitaci roztaveného kovu, který vyplní formu. Jiná forma využívá sání, které tlačí roztavenou hmotu k vyplnění formy. Kov vychladne a je vyjmut z formy. Z jednoho kusu kovu se vytvoří požadovaný tvar. Počítače sledují proces a kontrolují, zda během fáze lití a chladnutí nevznikají kapsy. Plynové kapsy způsobují, že rám je slabý.

Při obou způsobech kování se vyrábějí vysoce výkonná kola, která se běžně používají pro závodní účely. Většina vysoce kvalitních sportovních vozů, jako jsou Porsche a Lamborghini, používá kovaná hliníková kola.

Rámy kol, které jsou vytvořeny jako jeden celistvý kus, jsou obvykle dražší a velmi odolné. Některé rámy kol se skládají z oddělených částí, které jsou svařeny nebo sešroubovány. Obecně se jedná o tři části: vnější ráfek, vnitřní loukotě a vnitřní ráfek. Vnější ráfek bude mít ozdobný design. Bez ohledu na postup jsou hliníková kola odolná proti korozi, pevná a lehká.

Jaké jsou výhody hliníkových kol?

  • nízká hmotnost
  • atraktivní design
  • odolná konstrukce
  • velmi dobrý odvod tepla


Hliníková kola kromě výhod, kterých je hned několik, mají také své nevýhody a tím jsou pořizovací náklady a náročnější údržba. Pokud však chcete kvalitní kola s krásným designem, které budou ozdobou Vašeho auta, rozhodně se vyplatí si