Kola motocyklů

Kola motocyklů

Pokud jde o motocykly, vyžadují tato kola trochu více péče než klasické automobilové pneumatiky. Čtěte dále a objevte základní tipy pro údržbu, které jsou nutné pro udržení kvalitních kol motocyklu.

Nejenže tím podpoříte a zlepšíte vlastnosti svých motocyklových pneumatik, ale také Vám to umožní zlepšit zážitek z jízdy. Dozvíte se vše, co potřebujete vědět o huštění kol, regeneraci a několika dalších oblastech motocyklu, které stojí za zvážení.

Ráfky motocyklů

Ráfky na motocyklu se přirozeně velmi liší od ráfků na automobilu. Proto musíte být při nákupu správných ráfků opatrní.

Existují totiž dva různé typy:

  • ráfky používané s pneumatikami, které mají vnitřní duši.
  • ráfky používané s bezdušovými pneumatikami

Při koupi nového ráfku pro kolo byste se měli vždy ujistit, že daný ráfek je určen jak pro použití s Vaším stávajícím kolem, tak i s Vašimi pneumatikami. Samozřejmě si vždy můžete pořídit nové pláště, pokud Vaše stávající modely nejsou pro tyto ráfky vhodné, ale to jsou zbytečné výdaje, kterým se mnoho jezdců rádo vyhne.

Stejně tak musí ráfky stále splňovat všechny aktivní bezpečnostní normy a musí být schváleny pro prodej a používání.

Na co nezapomenout při nákupu nového ráfku na motocykl?

Ráfek musí být určen pro použití s Vaším motocyklem a musí splňovat všechny bezpečnostní normy a být schválen pro prodej a používání v ČR.

Regenerace kol motocyklu

Vzhledem k tomu, že motocykly mají pouze 2 kola namísto 4, jak je tomu u jiných vozidel, je důležitější, aby tato kola byla co nejrovnější. U motocyklů se tomu říká "pravé". Pravé kolo je dokonale rovné a má dokonalý obvod. V opačném případě by při jízdě způsobovalo znatelné nepohodlí, houpání a naklánění.

Zde Vám odpovíme na některé z nejčastějších otázek, které si jezdci kladou ohledně regenerace a údržby kol motocyklu.

Mohu si kola vyspravit doma?

Ano, můžete! Budete potřebovat klíč na seřízení napnutí paprsků, který by měl být součástí sady nářadí dodané s Vaším novým motocyklem.

Představují uvolněné paprsky nebezpečí?

Stručně řečeno ano. Uvolněná špice může způsobit, že se kolo nakloní na jednu stranu. To má za následek snížení jízdního komfortu a bezpečnosti jízdy.

Vyplatí se mi, abych si kola vyměnil sám?

Kola si sice můžete vyměnit sami, ale měli byste to dělat pouze v případě, že s tím máte zkušenosti. V ideálním případě bychom doporučili, aby tuto práci provedl odborník. Nejenže tím ušetříte čas, ale tito odborníci mají k dispozici správné vybavení, které eliminuje jakýkoli pohyb kola do stran.

Kdy by se měla kola motocyklu rovnat?

Vaše kola musí být vždy rovná, takže byste to měli provést vždy, když byla vyražena z tvaru. Patří sem například drobné nehody nebo jízda přes výmoly.

Mohu si kola motocyklu srovnat sám?

Kola si sice můžete rovnat sami, ale nedoporučujeme, abyste to sami dělali. Jedná se o velmi specifický proces, a protože ráfky kol jsou vyrobeny z extrémně křehkých slitin, může to způsobit problém. Například nesprávné naražení nebo ohnutí může vést k prasknutí ráfku. Než to riskovat a v důsledku toho kupovat celý nový ráfek, je lepší svěřit tuto práci odborníkovi.

Zlepšení estetického vzhledu kol

Protože motocykl má menší karoserii, mnozí jezdci cítí svá kola mnohem výrazněji. V důsledku toho je často velkou snahou mnoha řidičů, aby kola byla esteticky atraktivní.

Tři nejlepší způsoby, jak toho dosáhnout, jsou:

  • pískování
  • lakování
  • chromování

Všechny tyto způsoby pomohou různými způsoby změnit estetický vzhled. Tyto metody však nenarušují celkový tvar, pevnost ani účel Vašich ráfků, kol nebo pneumatik.

Věříme, že Vám zde uvedené informace poskytly stručný návod, jak pečovat o kola motocyklu a jak je udržovat. Vedle pneumatik představují důležitou oblast Vašeho vozidla a mohou výrazně zlepšit, nebo naopak znehodnotit Váš jízdní komfort a bezpečnost.

Neděle Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota Leden Únor Březen Duben Květen Červen Červenec Stpen Září Říjen Listopad Prosinec