Rozdíly mezi pneumatikami pro lehké nákladní a osobní vozy

Rozdíly mezi pneumatikami pro lehké nákladní a osobní vozy

Pokud řídíte SUV nebo lehký pic-kup, může být výběr správných pneumatik velmi důležitý. Ať už vezete auto plné lidí nebo nákladní vůz s technikou, pneumatiky jsou tím, co udržuje Vaše vozidlo bezpečně na silnici. A pokud jde o pneumatiky pro osobní a lehké nákladní vozy, znalost rozdílů může mít zásadní význam.

Co jsou to pneumatiky pro lehké nákladní a osobní vozy?

Rozdíl mezi osobními (P-metrickými) a lehkými nákladními (LT-metrickými) pneumatikami spočívá v tom, jak je pneumatika konstruována. Pneumatiky s LT-metrickou metrikou se používají pro drsnější jízdní podmínky. Tyto pneumatiky najdete na vozech SUV, pickupech a dodávkách, které často převážejí těžší náklad a pohybují se častěji v terénu

P-metrické pneumatiky nabízejí tišší, hladší a pohodlnější jízdu. Osobní pneumatiky byly původně navrženy pro použití na sedanech, crossoverech, kupé a dalších lehčích vozidlech, za správných jízdních podmínek je však lze použít i na lehkých nákladních vozidlech. P-metrické pneumatiky mají dobré vlastnosti na mokru i suchu, ale nejsou určeny pro jízdu v terénu na nerovném nebo agresivním povrchu.

Osobní pneumatiky

Existují tři hlavní typy osobních pneumatik: Pneumatiky s nízkým valivým odporem, cestovní pneumatiky a výkonné pneumatiky. Nízký valivý odpor označuje technologický pokrok, který umožňuje, abyste na pneumatikách při stejném množství energie a paliva dojeli dále než na běžných pneumatikách. Řada pneumatik Ecopia společnosti Bridgestone je v této kategorii lídrem v oboru a v těsném závěsu za ní je řada Champion Fuel Fighter společnosti Firestone.

Cestovní pneumatiky, jako jsou DriveGuard nebo Turanza od společnosti Bridgestone, nabízejí vyšší rychlostní třídy a záruku na ujeté kilometry. Jsou známé tím, že poskytují lepší reakce, jízdní komfort, tlumení hluku a delší životnost běhounu než většina výkonných pneumatik.

Výkonné pneumatiky jsou stále oblíbenější a někteří výrobci je dokonce používají na továrních modelech sportovnějších vozidel. Díky vyššímu stupni odezvy, zvýšené trakci a odvážnějšímu vzhledu jsou jak pneumatiky Potenza od společnosti Bridgestone, tak Firestone Firehawk na předních příčkách v segmentu Performance.

Pneumatiky pro lehké nákladní vozy

Pneumatiky pro lehké nákladní vozy neboli LT-metrické pneumatiky mají tužší bočnice a hlubší běhoun než jejich P-metrické protějšky. Díky své "těžší" konstrukci jsou také lepší pro přepravu těžkých nákladů a pro jízdu v náročném terénu.

Kromě toho LT-metrické pneumatiky často poskytují lepší ovladatelnost při tažení těžkých zařízení nebo zásob, což z nich činí nejlepší volbu pro těžce pracující nákladní vozidla a SUV. Pneumatiky Dueler od společnosti Bridgestone a Destination od společnosti Firestone patří mezi špičku v oblasti pneumatik pro vozy této třídy.

Mám používat pneumatiky s metrickým označením P nebo LT?

Mnoho lehkých pick-upů, dodávek a SUV je z výroby vybaveno pneumatikami s metrickým vzorkem P, což znamená, že jsou určeny pro zpevněné vozovky a standardní rozměry nákladu. Tyto pneumatiky Vám příliš nepomohou, pokud plánujete s lehkým nákladním vozem vykonávat těžkou práci. Než však místo toho vyměníte své pneumatiky s metrickým rozměrem P za pneumatiky s metrickým rozměrem LT, podívejte se, jak na tom jsou.

Zatímco v terénu si LT-metrické pneumatiky vedou dobře, pro běžné jízdní podmínky se nehodí. Jejich valivý odpor a těžká konstrukce mohou výrazně zvýšit náklady na palivo. A pokud hodně jezdíte po dálnici, může Vás výsledné opotřebení běhounu na těžkých pneumatikách stát těžké peníze. Navíc byste si mohli všimnout, že Vaše jízda se po výměně P-metrických pneumatik za pneumatiky pro lehké nákladní vozy stane hlučnější nebo drsnější.

Na druhou stranu, pokud převážíte těžké náklady nebo jezdíte často v terénu, může být nasazení pneumatik P-metrik na lehké nákladní vozidlo vyloženě nebezpečné! Protože tyto pneumatiky nejsou vybaveny pro jízdu v drsných terénních podmínkách, můžete pneumatiku poškodit a výrazně zkrátit její životnost. Kromě toho by nedostatečná podpora, kterou Vám pneumatika poskytuje, mohla způsobit, že tyto drsné podmínky způsobí devastaci Vašeho odpružení!

Pořiďte si správné pneumatiky pro své vozidlo

Při určování, jaký typ pneumatiky Vaše vozidlo potřebuje, zhodnoťte, v jakém jízdním prostředí trávíte většinu času. Pokud si však stále nejste jisti, zda potřebujete pneumatiky pro lehké nákladní nebo osobní vozy, podívejte se na www.transa-pneu.cz. Naši odborníci Vám doporučí pneumatiky, které nejlépe vyhovují Vašemu vozidlu a Vašim jízdním návykům.