Vyprošťovací vybavení

Vyprošťovací vybavení

Základní vybavení pro obytné vozy pro jízdy mimo silnice - Sada vyprošťovacího vybavení

Když se vydáte s obytným vozem do terénu, můžete se dostat do těch nejúžasnějších kempů. Než se však vydáte po polních cestách hledat tato úžasná místa, měli byste si pořídit několik potřeb pro terénní jízdu obytným vozem.  Nechcete přece uvíznout uprostřed ničeho, zejména pokud se můžete zachránit nebo se vyhnout uvíznutí jen s několika jednoduchými nástroji a vybavením.

Při zkoumání úprav a vybavení pro jízdu v terénu se můžete ocitnout na fórech seriózních off-roadistů. Rychle zjistíte, že věci jsou opravdu drahé. Takže Vaše sny o drsném robustním obytném voze s pohonem 4×4 a všemi parádními terénními úpravami budete muset odložit (přinejmenším do doby, než seženete pár tisíc korun). Ale nebojte se, i bez drahých terénních úprav se můžete dostat na nejrůznější úžasná místa. Koneckonců je velký rozdíl mezi někým, kdo se plazí po skalách pro sport a běžným off-roadem, který se jen snaží dostat z bodu A do bodu B po hrbolaté polní cestě.

Tento článek je zaměřen na lidi, kteří patří do druhé skupiny. Pro ty, jejichž obytný vůz je jejich domov a ne jen hračka, kterou si rádi pro zábavu vymlátí na polních cestách. Ale přesto chceme být schopni jezdit po polních cestách s jistotou, proto Vám přinášíme sbírku všech nejnutnějších a cenově dostupných potřeb pro jízdu v terénu s obytným vozem. Tyto pomůcky Vám mohou zabránit uvíznutí, pomoci Vám od uvíznutí a poskytnout Vám větší klid při cestování mimo vyšlapané cesty.

Pneumatiky do každého terénu

Číslo jedna na seznamu potřeb pro jízdu v terénu s obytným vozem jsou pneumatiky. Pořiďte si spolehlivý pár pneumatik All-Terrain nebo celoročních pneumatik. S dobrou sadou pneumatik může být i dodávka s pohonem 2WD docela schopná. Většina lidí, kteří jezdí s vozidly do terénu, stále jezdí většinu času po zpevněných cestách, proto jsou terénní pneumatiky dobrým kompromisem, protože jsou schopné jízdy v terénu, ale stále jsou slušné z hlediska spotřeby na dálnici a hluku na silnici.

Deflátory pneumatik

Nejlepším způsobem, jak z pneumatik získat větší trakci, je vypustit trochu vzduchu, tzv. odfouknout. S menším množstvím vzduchu v pneumatikách se zvětší plocha, která je v kontaktu s vozovkou, proto jsou deflátory pneumatik důležitou součástí výbavy obytného vozu pro jízdu v terénu. O odfukování je však třeba vědět několik důležitých věcí.

Za prvé, pneumatiky byste měli odfouknout pouze tehdy, pokud máte prostředky na jejich dofouknutí po návratu na vozovku. Jízda s vyfouknutými pneumatikami po chodníku může způsobit nadměrné opotřebení, poškození nebo úplné selhání.

Za druhé, tlak v pneumatikách byste měli vždy snižovat v procentech doporučeného tlaku z výroby, nikoliv jako statické číslo v psi. Tovární doporučený tlak v pneumatikách najdete na rámu dveří na straně řidiče. Slušné pravidlo pro snížení tlaku vzduchu je 25 % pro upravené/hrbolaté cesty, 30 % pro kluzké/kamenité cesty a 50 % pro měkký písek.

Za třetí, na odfouklých pneumatikách jezděte pomalu.  Příliš rychlou jízdou můžete pneumatiku poškodit.

Vzduchový kompresor

Pro dohuštění pneumatik byste měli mít přenosný vzduchový kompresor. U větších vozidel, jako jsou obytné vozy, potřebujete vzduchový kompresor, který má dostatečný výkon pro větší pneumatiky s vyšším tlakem na tlak. Například Ford E-350 potřebuje pneumatiky nafouknout až na 80 PSI, což je mnohem vyšší tlak než u průměrného osobního automobilu, takže ty levnější kompresory do zapalovače to prostě nezvládnou.

Lopata

Lopata je nejzákladnějším, ale nezbytným nástrojem pro vyprošťování v terénu.  Doporučujeme skládací lopatu vojenského typu. Nejsou sice nejergonomičtějším a nejefektivnějším stylem lopat, ale jsou nejkompaktnější, díky čemuž se skvěle hodí pro život v dodávce. A doufejme, že ji budete používat spíše na kopání latríny než na vyprošťování uvízlého karavanu.

Vyprošťovací desky

Záchranné desky (nebo také trakční desky/matrace) jsou velmi přilnavé plastové desky, které můžete vložit pod pneumatiky, abyste získali dodatečnou trakci. Někdy, když už cítíte, že se Vám začínají protáčet kola, stačí jen trochu dodatečné trakce, abyste se vyhnuli skutečnému uvíznutí.  Nebo je lze také použít k "přemostění" příkopu nebo ke zdolání prudké změny sklonu. Jsou pravděpodobně nejčastější věcí, kterou můžete vidět na zadní části terénních vozidel (kromě lopaty).

Negativem vyprošťovacích desek je to, že jsou velké a po použití je musíte znovu sesbírat. Buď je musíte přivázat k vozidlu vodítkem, nebo se pro ně po odlepení vrátit. A pokud máte před sebou dalekou cestu, než se dostanete na "pevnou zem", může se stát, že pro prkna budete muset dlouho chodit. Nebo desky opakovaně použijte, abyste se dostali na "pevnou zem".

Další velkou výtkou je, že trakční výstupky se mohou opravdu snadno opotřebovat, pokud budete na deskách točit koly. Všichni výrobci Vás nabádají, abyste to nedělali, ale ne vždy je snadné se tomu vyhnout a opotřebované desky od protáčení kol jsou jednou z věcí, na kterou se nikdy nevztahuje záruka. A pokud jde o skladování, většina lidí je skladuje připevněné k nosiči na vnější straně vozidla.

TracGrabbers

Nejlepší trakční alternativou k vyprošťovacím deskám jsou TracGrabbery. Jsou to v podstatě přilnavé gumové bloky, které připevníte na pneumatiky. Dodatečná trakce může být to jediné, co potřebujete, abyste se dostali z obtížného místa.

Jsou obecně mnohem levnější než vyprošťovací desky a jsou mnohem menší na uskladnění, takže se dobře hodí pro život v dodávce. Pokud má Vaše dodávka pohon AWD nebo 4WD, zvažte pořízení sady 4 kusů místo 2 kusů.

Dálkový Jumpstart

Pokud se Vám vybije baterie, když jste uprostřed ničeho, pak Vás může dálkový startér dostat do pohybu, aniž byste se museli spoléhat na to, že Vám přijde na pomoc jiný motorista. Zařízení pro dálkový start jsou mimořádně cenným základem pro jízdu v terénu v obytném voze.

Izolátory baterie (s dálkovým startováním)

Problémem zařízení na dálkový jumpstart je udržet je nabité, když žijete v obytném voze mimo síť.  Jsou to malá zařízení, která jsou docela náročná na energii. Alternativní možností je tedy zařízení zvané izolátor baterie, které dokáže nastartovat i Vaši startovací baterii.

Hlavním účelem izolátoru baterie je využití alternátoru Vaší dodávky k nabíjení "domácí" nebo "volnočasové" baterie. Některé obytné automobily volí místo solárního zařízení izolátor baterie a to hlavně proto, že je mnohem levnější. Musíte však jezdit dostatečně často, aby měl alternátor čas udržet baterie nabité.

Záchranné popruhy

Vyprošťovací popruhy jsou silné popruhy, které umožňují vytáhnout Vás jiným vozidlem.  Jsou však zcela zbytečné, pokud Vaše dodávka nemá schůdné místo pro jejich připevnění.  Většina sériových dodávek nemá vhodné místo pro připevnění vyprošťovacích popruhů.  Pokud se je pokusíte připevnit pouze k nárazníku, můžete je úplně utrhnout.

Aby tedy byly vyprošťovací popruhy užitečné, budete možná muset investovat do dodatečných nárazníků nebo závěsů pro přívěs (v množném čísle, protože může být nutné je vytáhnout zepředu nebo zezadu). A aftermarketové nárazníky a závěsy jsou obvykle mimo cenový rozsah běžného off-roadu.

Navijákový nárazník

A když už jsme u toho, nárazníky navijáku z poprodejního sortimentu poskytují silné kotevní body pro vyprošťovací popruh a umožňují Vám také vytáhnout se, pokud najdete něco silného, k čemu naviják připevníte, například strom.

Zvedák Hi-Lift

Tento Hi-lift Jack je v podstatě automobilový zvedák na steroidech. Díky větší výšce dokáže zvednout Vaše vozidlo z opravdu hlubokých míst a navíc je lze použít jako ruční naviják.  Jediným problémem je, že není určen pro zatížení nad 3175 kg, ale pokud máte menší/lehčí obytný vůz, pak by to mohl být dobrý nástroj.

Odvoz

Když se s obytným vozem vydáte do terénu, otevře se Vám celý svět možností. Existuje tolik úžasných destinací a kempů, které vyžadují, abyste opustili chodník. Proto se ujistěte, že máte nějaké základní vybavení pro terénní jízdu obytným vozem, které Vás zachrání před uvíznutím. Přidání několika z těchto nástrojů do Vaší výbavy může znamenat rozdíl mezi tím, zda si užijete příjemnou zábavu nebo zda uvíznete na suchu.