Správná pneumatika pro správný motocykl

Správná pneumatika pro správný motocykl

Každé jaro se rozjíždí motocyklová sezóna, která s sebou vždy přináší spoustu nových nadšenců do jednostopých vozidel. Tehdy také mnoho stávajících majitelů motocyklů nasedá na své stroje a vrací se na silnice. Ať už jste začátečník, nebo zkušený jezdec, možná budete potřebovat objasnit různé druhy pneumatik. Vzhledem k tomu, že na trhu je k dispozici mnoho typů motocyklových pneumatik, může být matoucí, jaké druhy slouží pro jaké stroje a styly jízdy. Na základě toho, jak motorku používáte a co přesně hledáte, jsme sestavili tohoto průvodce, který představuje různé možnosti motocyklových pneumatik podle způsobu použití.

Základy výběru správných pneumatik pro motocykly

Superrychlé závodní motocyklové pneumatiky, obrovské modely pneumatik pro choppery, dynamické motokrosové pneumatiky nebo dokonce pomalejší klasické motocyklové pneumatiky - všechny tyto pneumatiky poskytují jezdcům při správném použití velkou míru potěšení a vzrušení. Vždy byste však měli mít na paměti, že na prvním místě by měla být Vaše bezpečnost, takže správná volba pneumatik je zásadní.

Nabídka je široká a nabízí spoustu možností. Motocyklové pneumatiky se často liší svým profilem i pryžovou směsí použitou při výrobě. Pro některé je samozřejmě velmi důležitá vizuální estetika a není divu. Představte si chopper zářící ve slunečním světle nebo si představte, jak bílý okraj zvýrazní kouzlo starého dobrého klasického modelu. Vzhled pro Vás může být tak důležitý, jak se cítíte. Při rozhodování o tom, jaké pneumatiky na motocykl pořídit, by však měl být vždy kladen důraz především na způsob, jakým má být Váš motocykl používán.

Výběr pneumatik pro motocykly

Někteří řidiči jezdí na chopperech, jiní mohou používat cestovní motocykly a další mohou potřebovat pneumatiky pro klasický motocykl. Závodní jezdci zase budou s největší pravděpodobností shánět sportovní pneumatiky vhodné pro závodní dráhu, ale schválené i pro použití v běžném provozu. Další mezery lze nalézt u vyznavačů terénních motocyklů, kteří budou často preferovat enduro pneumatiky a motokrosové pneumatiky.

Správný výběr pneumatik pro motocykl pomůže zajistit Vaši bezpečnost, která by měla být při jízdě pouze na dvou kolech vždy na prvním místě. Ovlivní také Váš výkon, jízdní komfort a následně zlepší celkový zážitek z jízdy na motorce. Chcete-li si tedy vybrat správný typ pneumatik na motorku, určete si nejprve svůj preferovaný styl jízdy a potřeby.
Silniční pneumatiky pro motocykly

Z obecného přehledu trendů v jízdě na motocyklu v Evropě vyplývá, že nejpoužívanějším typem pneumatik pro motocykly jsou radiální pneumatiky, těsně následované diagonálními pneumatikami.
Vzhledem k použité konstrukci pneumatiky nabízejí radiální pneumatiky obvykle lepší výkon. To platí zejména při jízdě vysokou rychlostí, a proto mají radiální motocyklové pneumatiky často pověst nejlepších motocyklových pneumatik pro rychlou jízdu po silnici.

Pneumatiky pro cestovní motocykly

V porovnání s ostatními typy motocyklových pneumatik mají cestovní motocyklové pneumatiky pravděpodobně nejširší možnosti použití.

Důležité je, že bychom od nich neměli očekávat příliš mnoho, protože poskytují optimální výkon při rychlostech nižších než 124 km/h. Měli byste si uvědomit, že u tohoto typu pneumatik je nutné poněkud slevit ze sportovních jízdních vlastností. Schopnosti cestovních motocyklových pneumatik jsou v tomto ohledu omezeny, aby se zlepšily všestranné výkony v jiných aspektech.

Turistické pneumatiky jsou navrženy tak, aby umožňovaly jízdu na co nejširším spektru povrchů vozovek a plnily tak úlohu, pro kterou jsou určeny. Nabízejí dobré jízdní vlastnosti, dlouhou dobu jízdy a vysokou úroveň jízdního komfortu. Výrobci si jsou rovněž vědomi toho, že jezdci budou vyjíždět za nejrůznějších povětrnostních podmínek, takže dešťové srážky by cestovním pneumatikám neměly způsobovat žádné výrazné problémy. Některé z cestovních modelů jsou často řazeny mezi nejlepší motocyklové pneumatiky na mokré silnice.

Nezapomeňte, že maximální úrovně bezpečnosti lze dosáhnout pouze při dokonalé harmonii všech faktorů souvisejících s pneumatikami. S ohledem na to mnoho lidí oceňuje a vybírá cestovní pneumatiky pro jejich vyvážený výkon.

Pneumatiky pro cruisery a choppery

Pokud jde o modely cruiser, běžně známé také jako pneumatiky pro choppery, není výkon při vysoké rychlosti tím nejdůležitějším faktorem. Místo toho se zde klade důraz na to, aby pneumatika nabízela dlouhou dobu nepřetržitého chodu, dobrou přilnavost v zatáčkách a optimální tlumení v zatáčkách pod těžkým motocyklem. Na rozdíl od sportovních parametrů pneumatik určených pro závodníky je v případě cruiserových pneumatik kladen velký důraz na nabídku "pohodlí jezdce".

Díky tomu, že jsou typické výrobky této kategorie konstruovány jako zesílené pneumatiky, nabízejí velmi vysoký index nosnosti, který umožňuje mimořádně stabilní a bezpečnou jízdu. Boční profil těchto pneumatik hraje velmi významnou roli. Kromě oblíbených bílých okrajů je k dispozici široká škála dezénů, o nichž lze získat rozsáhlé informace od různých výrobců vyrábějících tyto pneumatiky.

Pneumatiky pro terénní motocykly

Jak název snadno napovídá, jsou terénní pneumatiky navrženy s jasným cílem - jízda mimo silnice a v terénu. Když slyšíte pojem "terénní", pravděpodobně se Vám vybaví louky, lesy, kameny, štěrk a další typická venkovní prostředí. A přesně to měli výrobci těchto pneumatik při jejich výrobě na mysli. V důsledku toho mají terénní motocyklové pneumatiky velmi pevnou konstrukci a musí být stejně odolné vůči všem těmto vnějším faktorům.
Šotolina a sníh nebo známé podmínky M+S (bláto a sníh) nejsou jen abstraktní symboly. Jakékoli tvrzení, že je pneumatika vhodná pro jízdu na sypkém povrchu, zavazuje k zajištění vynikajících jízdních vlastností v těchto náročných podmínkách.

Dobrá úroveň přilnavosti pomůže zaručit, že se motocykl v kritické situaci nebude chovat jako splašený kůň. Utahování zatáček nebo zatáčky projížděné vysokou rychlostí na nepříliš pevném povrchu vyžadují vysokou úroveň přilnavosti přední pneumatiky, protože většina jezdců se dokáže vyrovnat alespoň s prokluzem zadního kola.
Bohužel, stejně jako v případě různých jiných typů pneumatik, neexistuje univerzální profil pneumatiky vhodný pro všechny podmínky. Proto se před rozhodnutím o koupi konkrétního modelu vyplatí požádat o radu odborníka a zohlednit konkrétní typy povrchů, na kterých budou Vaše terénní pneumatiky nejčastěji používány.

Sportovní pneumatiky pro motocykly

Chcete-li co nejlépe využít závodní pneumatiky pro motocykly, měli byste být v ideálním případě licencovaným závodním jezdcem. Sportovní pneumatika je náročnější než běžná pneumatika a obvykle není určena pro použití na veřejných komunikacích, protože její toleranční meze jsou velmi úzké.

Tlak v pneumatikách, teplota pneumatik a různé další parametry motocyklových pneumatik musí být sladěny pro závodní prostředí s vysokou rychlostí. Každý uživatel závodních pneumatik pro motocykly si proto musí být vědom toho, kam až lze tyto modely dotáhnout. Různé podtypy sportovních pneumatik mohou také ještě více omezit rozsah manévrovatelnosti, například v případě slickových pneumatik, které jsou vhodné pouze za určitých povětrnostních podmínek.

Mnoho sportovních pneumatik je také určeno pro provoz na veřejných komunikacích. Ty jsou jako takové speciálně označeny, i když jejich použitelnost je rovněž omezena na určité typy povrchu. Obecně se jedná zpravidla o radiální pneumatiky, které na úkor širší použitelnosti zajišťují vynikající kontakt s povrchem, pokud jsou používány za přesně definovaných podmínek.

Pneumatiky pro superrychlé motocykly

Současné trendy mezi jezdci a uživateli superrychlých motocyklů naznačují, že se vyplatí do těchto pneumatik investovat, pokud je ovšem takový nákup proveden s rozumem. Bez ohledu na to, jak dynamická nebo vzrušující je jízda, měla by se přednostně odehrávat na rovném, suchém povrchu, protože právě pro něj jsou tyto pneumatiky speciálně navrženy. Pokročilejší uživatelé sportovních pneumatik s sebou často vozí infračervené teploměry, aby si po zahřátí pneumatik na vhodnou teplotu s ohledem i na další faktory mohli s větší jistotou užívat sportovní styl jízdy.

Důležitost nákupu motocyklových pneumatik u profesionálního prodejce

Prodejci pneumatik nabízejí široký výběr různých typů motocyklových pneumatik. Kromě technických parametrů se pneumatiky liší svou konstrukcí a směsí pryže. Vzhledem k velkému množství nabízených motocyklových pneumatik může být rada odborníka před nákupem velmi cenná.

Profesionální prodejce například při výběru pneumatiky zohlední Váš styl jízdy. Měl by také zvážit povětrnostní podmínky, za kterých budete pravděpodobně jezdit po většinu času a také povrch vozovky, po kterém budete obvykle jezdit. Existují i další okolnosti, jako jsou případné dálkové cesty, které plánujete podniknout. V takovém případě bude zatížení pneumatik kola vyšší než obvykle, což je významný faktor.

Výše uvedené skutečnosti samozřejmě nejsou vším, co vstupuje do procesu výběru pneumatik. Měli byste vzít v úvahu i další důležité otázky, jako je ovladatelnost v zatáčkách a nouzové prudké brzdění. Potěšení z jízdy by mělo být druhořadým faktorem za nesmírně důležitou otázkou bezpečnosti, nikoli naopak.