Pneumatiky do bahna

Pneumatiky do bahna

Pneumatiky na bláto

Opravdu není nad to, když se s vozidlem vydáte mimo vozovku do různých typů terénu. Mnoho lidí si dokonce speciálně pořizuje bahenní pneumatiky do terénu a určitá vozidla jen proto, aby se mohli vydat na dobrodružství mimo vyšlapané cesty.

Špičkové bahenní pneumatiky však nejsou určeny jen pro terénní nadšence. Pokud někdy budete jezdit v jiných typech terénu než po hladce zpevněných cestách, možná byste měli zvážit nákup páru pro své vlastní vozidlo.

Vyberte si svůj rozměr v našem eshopu

Proč bahenní pneumatiky?

Na rozdíl od svého názvu nejsou blátivé terénní pneumatiky určeny pouze pro blátivé silnice po silném dešti. Ve skutečnosti jsou speciálně navrženy pro jízdu v terénu, v členitých kamenech, sypké půdě, skalním lezení a písku - samozřejmě kromě bláta. Pokud tedy pravidelně jezdíte v terénu a líbí se Vám agresivní postoj, který bahenní pneumatiky poskytují, jsou pro Vás bahenní pneumatiky ideální.

Jiné typy pneumatik nejsou v náročných terénních podmínkách tak odolné jako bahenní pneumatiky a při jízdě po nerovném terénu na rozdíl od vozovky představují vyšší riziko proražení nebo poškození. Kromě toho celoroční nebo terénní pneumatiky neposkytují tak silnou přilnavost na blátivých cestách nebo na sypké půdě či štěrkovém terénu, takže byste mohli snadno uvíznout.

Klíčové vlastnosti pneumatik do bláta a terénu

Pokud uvažujete o koupi bahenních terénních pneumatik, je třeba zvážit některé klíčové vlastnosti a zaměřit se na ně - zejména pokud chcete získat ty nejlepší bahenní terénní pneumatiky.

Agresivní dezén

Chcete si vybrat pneumatiku s tlustým a hlubokým dezénem s velkým množstvím záběrových hran. Právě to Vám zajistí nejlepší přilnavost na kluzkém povrchu, jako je bláto, písek nebo sypký štěrk.

Dezén ramene

Je důležité vybrat si bahenní pneumatiku s ramenním vzorkem, který je navržen tak, aby poskytoval extra záběr při provětrávání kamenitého terénu. Luxusní bahenní pláště jsou navrženy se zesíleným ramenním vzorkem, který je vytvořen tak, aby zabraňoval propíchnutí a poškození. Pokud běžně jezdíte po zrádném terénu, je rozumné vyhledat některý z těchto modelů.

Velmi odolné bočnice

Pokud si chcete pořídit bahenní pneumatiky s co nejdelší životností, pak musíte zvolit model se zesílenými bočnicemi. Blátivé pneumatiky procházejí velkým zatížením, protože šlapou terénem s ostrými kameny nebo klacky, které mohou gumu odštípnout nebo dokonce propíchnout. Bočnice mohou být vyztuženy textilními šňůrami, kovovými dráty nebo specializovanými pryžovými směsmi, aby byly pevnější a mnohem méně se opotřebovávaly.

Vyhazovače kamenů

Malé kamínky mohou snadno uvíznout v dezénu pneumatiky, což může snížit její přilnavost nebo způsobit poškození narušením dezénu. Některé bahenní pneumatiky jsou konstruovány s drážkami pro vyhazování kamenů, které zabraňují uvíznutí malých kamínků nebo hrudek bláta a jejich vymrštění z běhounu.

Odolnost proti proříznutí, odštípnutí a propíchnutí

Dalším způsobem, jak zajistit, abyste pro své vozidlo zakoupili bahenní pneumatiky s co nejdelší životností, je výběr modelu, který zahrnuje odolnost proti proříznutí, odštípnutí a propíchnutí. Tyto typy pneumatik používají obzvláště odolnou pryžovou směs, díky níž je těžší poškodit vnější povrch ostrými kameny nebo klacky, které mohou číhat v blátě nebo štěrku.

Pryž

Měkčí směsi pryže mají tendenci poskytovat lepší přilnavost a jsou vhodnější pro jízdu v chladném nebo vlhkém podnebí, protože si zachovávají poddajnost i při poklesu teplot. Tvrdší směsi však mají tendenci vydržet déle v náročném terénu. Pneumatiky do bláta mohou být často poměrně hlučné. Pokud tedy hledáte tiché pneumatiky do bláta určené především pro jízdu v ulicích, měli byste se poohlédnout po modelu se směsí pryže, která pomáhá tlumit hluk, a také po dezénu běhounu, který se rovněž zaměřuje na tlumení hluku. (Tišší + větší vzorek na vnějších okrajích pneumatiky).

Konstrukce pneumatik do bláta

Pneumatiky do bláta jsou konstruovány jinak než jiné typy terénních pneumatik - například terénní, sněhové nebo pískové. Modely bahenních pneumatik jsou primárně vytvořeny pro vynikající trakci, ovladatelnost a odolnost v různých typech terénu.

Pásy

Pásy pneumatik jsou obvykle vytvořeny z vrstev oceli, skelných vláken nebo hedvábí, z nichž jsou zabudovány do pneumatiky. Tyto vrstvy chrání pneumatiku před propíchnutím a zároveň pomáhají pneumatice dosáhnout co největšího kontaktu s vozovkou pod ní. Blátivé pneumatiky mají často více vrstev pásu než osobní pneumatiky a jsou konstruovány tak, aby byly pevnější a odolnější.

Existují dva hlavní typy konstrukcí pásů: Bias Play a Radial.

Šikmé pneumatiky používají nylonové pásy, které na středové čáře svírají úhel 30 až 45 stupňů. Radiální pneumatiky se pohybují pod úhlem 90 stupňů a jsou vyrobeny z ocelových pásů.

Kostra

Kostra je vnitřní obložení pneumatiky, které má za úkol vynucovat bočnice, tlumit nárazy a udržovat tlak vzduchu. Silnější konstrukce kostry jsou vhodnější pro zátěžové pneumatiky a mohou zlepšit udržení vzduchu. Tenčí vrstvy kostry však mají nižší valivý odpor, což zajišťuje vyšší spotřebu paliva a lepší jízdní vlastnosti. Nejlépe hodnocené bahenní pneumatiky mají často silnější konstrukce kostry vyrobené z oceli pro vyšší odolnost a zesílení bočnic.

Vnitřní vložka

Účelem vnitřní vložky je utěsnit vzduch uvnitř pneumatiky. Často má podobný tvar jako vnitřní duše a na vnější straně nemá žádné výztuhy. Je chráněna kostrou.

Ucha

Náběhy - někdy označované jako výstupky běhounu mají zásadní význam pro zajištění přilnavosti a trakce pneumatiky. Výstupky jsou částí běhounu, která se dotýká země. Při kontaktu s pneumatikou se výstupky stlačí a vrátí se do normálního tvaru - tento proces se označuje jako změna síly.

Nejlepší je zvolit blátivou pneumatiku s tlustými výstupky běhounu, které jsou určeny pro rozptyl kamení a bláta, a výstupky, které jsou poněkud pružné pro lepší přilnavost na kluzkém povrchu.

Dutiny

Dutiny jsou prostory, ve kterých se mohou výstupky pohybovat a ohýbat. Blátivé pneumatiky mají často větší dutiny, které rychle odvádějí vodu a bláto a také zabraňují uvíznutí kamenů a hrudek hlíny v běhounu a zvyšují přilnavost na nerovném a hrubém povrchu.

Lamely

Lamely jsou malé štěrbiny na výstupcích běhounu, které obvykle probíhají kolmo k drážkám - díky nim se výstupky mohou ohýbat a zachytávat. Lamely pomáhají při trakci, brzdění a akceleraci tím, že zachycují povrch vozovky a umožňují pneumatice táhnout dopředu. Tyto malé drážky v podstatě pomáhají zvětšit plochu běhounu, takže má větší kontakt s povrchem pod sebou.

Typy pneumatik do bláta

Ne všechny bahenní pneumatiky jsou stejné. Některé jsou navrženy tak, aby nejlépe fungovaly na terénních stezkách a v terénu s měkkým, blátivým povrchem, zatímco jiné vynikají na tvrdších površích a upravených stezkách. V zásadě existují dva hlavní typy, ze kterých si budete muset při nákupu bahenních pneumatik vybrat.

Dva typy:

Vážný terénní jezdec - primárním přáním je vynikající trakce ve všech terénních podmínkách a pravidelná jízda po nerovném terénu.

Víkendový bojovník - přes týden jezdí po chodníku a o víkendu se vydává na traily, jízdní komfort je mu jedno, že jezdí po chodníku.

Vážný terénní jezdec

Přesně jak název napovídá, tyto typy bahenních pneumatik budou extrémně odolné a často se vyrábějí se silnými pryžovými dezény, zesílenými bočnicemi a velkými výstupky. Jsou speciálně konstruovány pro jízdu v blátě, písku, štěrku a hlíně.

Tyto těžké bahenní pneumatiky jsou nejvhodnější pro řidiče v terénu, kteří plánují se svým vozidlem poměrně často projíždět intenzivním terénem. S těmito typy pneumatik nebudete chtít dlouho jezdit po běžných zpevněných cestách, budou totiž o dost hlučnější než běžné pneumatiky. Vezme si stopu a pak si vyjede svou vlastní!

Víkendový bojovník

Pokud plánujete vyváženě trávit čas jízdou na silnici i v terénu, možná budete chtít zvážit pneumatiku do bláta, která je určena pro obojí.

Nejlepší bahenní pneumatiky pro jízdu na ulici mají agresivní estetiku, kterou milují off-roadoví nadšenci a zároveň si zachovávají chování na silnici a schopnost snižovat hluk. Je důležité si uvědomit, že tyto typy bahenních pneumatik nemají tak dobré vlastnosti jako celoroční nebo terénní pneumatiky na zpevněných cestách a nejsou optimální pro jízdu v zimních podmínkách.

Výhody bahenních pneumatik

Proč byste se tedy měli rozhodnout pro nákup bahenní pneumatiky namísto typu terénního modelu? Výběr typu pneumatiky závisí na tom, do jakého terénu hodláte se svým vozidlem po většinu času jezdit a jak často se hodláte pohybovat v terénu. Pokud chcete mít z jízdy v terénu co nejlepší zážitek, existují některé klíčové výhody, které bahenní pneumatiky poskytují a z nichž by pro Vás mohly být lepší volbou.

Zde jsou hlavní výhody bahenních pneumatik:

Trakce v terénu

Pokud jde o trakci v terénu, bahenní pneumatice se opravdu nic nevyrovná. Jsou speciálně navrženy s mimořádně silným dezénem a výstupky, které nabízejí trakci a přilnavost v kluzkém blátě a sypkém štěrku.

Bezpečnost

Špičkové značky bahenních pneumatik jsou přísně testovány Národním úřadem pro bezpečnost silničního provozu na bezpečnost v extrémních silničních podmínkách - musí totiž poskytovat vynikající stabilitu na kamenitých, strmých, blátivých a nečistotami pokrytých cestách.

Odolnost

U bahenních pneumatik je důležitá odolnost. Nejlepší bahenní pneumatiky jsou navrženy tak, aby zvládly i ten nejzrádnější terén a nedošlo k jejich poškození. Každý aspekt a součást bahenní pneumatiky je navržen pro maximální odolnost, protože musí jezdit po těch nejnáročnějších cestách.

Závěr

Celkově lze říci, že nejlepší bahenní pneumatika bude ta, která Vám nabídne vlastnosti, na kterých Vám nejvíce záleží, ať už se jedná o vynikající trakci, tišší jízdu nebo odolnost.

Vyberte z naší nabídky pneu