Nákup zimních pneumatik: sezóna začíná

Nákup zimních pneumatik: sezóna začíná

Přečtěte si jak koupit a správně udržovat zimní pneumatiky

Zimní pneumatiky Vám pomohou zajistit lepší trakci v podmínkách tuhé zimy, jako jsou led, velké množství sněhu či břečky a mrznoucího deště.

Klikněte na odkaz níže a vybere si zimní pneumatiky pro vašeho plechového miláčka. Pokud chcete vybírat z jiné kategorie pneumatik, použijte náš vyhledávač na hlavní stránce. Ten Vám umožní snadno najít pneumatiky pro Vaše vozidlo.

Zimní pneumatiky – co jsou vlastně zač a jak fungují?

Zimní pneumatiky jsou speciálně navrženy tak, aby fungovaly při nižších teplotách. Pokud bydlíte v horách nebo plánujete v zimě vyjíždět za každého počasí, měli byste zvolit právě tento typ pneumatik.

Níže naleznete několik stručných a důležitých informací, které Vám pomohou rozhodnout se při nákupu.

Směs a konstrukce běhounu

Většina zimních pneumatik je vybavena specializovanými směsmi běhounu a pokročilými dezény, které pomáhají zajistit vynikající trakci a brzdnou dráhu. V soutěži mezi celoročními a zimními pneumatikami zlepšily zimní pneumatiky brzdný výkon až o 20 %. A testy ve sněhových podmínkách odhalily, že vozidla se zimními pneumatikami potřebovala přibližně o 28 stop kratší brzdnou dráhu než stejné vozidlo s celoročními pneumatikami. Zimní pneumatiky mají obvykle lepší trakci a ovladatelnost při nižších teplotách. Směs běhounu si zachovává svou pružnost, což umožňuje lepší přilnavost na sněhu a ledu. Přečtěte si více o rozdílech mezi zimními a celoročními pneumatikami.

Situace na silnici

Pokud při své zimní jízdě budete muset vyjet mnoho kopců (prudké klesání a stoupání), nebo projíždět ostrými zatáčkami, může se Vám hodit výborná ovladatelnost těchto pneumatik v zimních podmínkách. Kromě toho vás může při jízdě ohrozit neodhrnutý sníh, břečka nebo led a zimní pneumatiky vám mohou pomoci čelit této výzvě.

Povětrnostní podmínky a psí počasí

Lidé se často ptají, jak drsné musí počasí být, aby mohli použít zimní obutí. Obecně panuje shoda, že přezutí na zimní pneumatiky se doporučuje, pokud teplota trvale klesne pod 7,2°C. Zatímco celoroční pneumatiky mohou poskytnout určitou trakci za mokra a na sněhu, nelze popřít lepší trakci a přilnavost, které zimní pneumatiky poskytují a které pomáhají vytvořit bezpečnější a pohodlnější zážitek z jízdy v zimě.

Výkon zimních pneumatik

Při výběru pneumatik mějte na paměti, že schopnosti vašeho vozidla rozjíždět se, zastavovat a zatáčet se v konečném důsledku odvíjejí od toho, jakou trakci mohou pneumatiky nabídnout na zasněžené nebo zledovatělé vozovce.

Nákup zimních pneumatik

Nákup zimních pneumatik je racionální ekonomické rozhodnutí, které vás může v dlouhodobém horizontu vyjít levněji. Důležitou věcí, kterou je třeba zohlednit, je to, kolik vám ušetří před výměnou letních pneumatik. Používání zimních pneumatik zabraňuje příliš rychlému opotřebení vašich letních a celoročních pneumatik a chrání je před drsnými zimními živly. Přečtěte si další informaci nebo začněte rovnou nakupovat.

Fakta o zimních pneumatikách a bezpečnostní tipy

  • Abyste si udrželi stabilitu a kontrolu nad vozidlem v náročných sněhových podmínkách, doporučuje Asociace výrobců gumy (RMA) instalovat zimní pneumatiky v sadách po čtyřech.
  • I když je váš vůz vybaven kontrolou trakce nebo pohonem všech kol, mohou tyto funkce v zimních podmínkách poskytovat falešný pocit bezpečí.
  • Funkce kontrola trakce/ABS jsou určeny pro stabilitu vozidla, přenos výkonu a kontrolované brzdění. NEOPTIMALIZUJÍ trakci nebo přilnavost při všech typech jízdních manévrů v zimě.
  • Symbol Severe Snow Conditions umístěný na bočnici pneumatiky označuje pneumatiku, která splňuje normu pro trakci na sněhu uznanou asociací výrobců gumy RMA (Rubber Manufacturers Association). Při nákupu zimních pneumatik nezapomeňte hledat symbol Severe Snow Conditions.
  • Zimní pneu obouvejte dříve, než udeří třeskuté mrazy a budete nepřízní počasí zaskočení. Zimní obutí můžete namontovat jakmile venkovní teplota trvale klesne pod 7,2°C.
  • A naopak, po konci zimní sezóny, kdy teplota trvale přesahuje 7,2°C, je čas přezout zpět na letní nebo celoroční pneumatiky.
  • Zimní pneumatiky je třeba uchovávat na chladném a suchém místě (ideálně ve sklepě nebo v garáži). Jejich uchovávání v teple může být škodlivé pro pryžovou směs. A pokud je skladujete v černých skladovacích pytlích, zabráníte vysychání nebo praskání pryže.
  • Pokud vaše zimní pneumatiky dosáhly zbývající hloubky dezénu přibližně 4/32, měli byste před příští zimní sezónou zvážit jejich výměnu.
  • Pneumatiky obecně mají životnost 5 let a po této době se musí vždy vyměnit, a to i v případě, že nejsou opotřebené.

Neděle Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota Leden Únor Březen Duben Květen Červen Červenec Stpen Září Říjen Listopad Prosinec