Vzduch v pneumatikách

Vzduch v pneumatikách

Tlak vzduchu v pneumatikách - základní průvodce

Jaký by měl být tlak v pneumatikách?

Doporučený tlak vzduchu v pneumatikách snadno najdete v návodu k obsluze nebo na nálepce uvnitř dveří řidiče. Pamatujte, že správný tlak vzduchu v pneumatikách Vašeho vozidla je zásadní z několika důvodů: pomáhá zlepšit spotřebu benzínu, prodlužuje životnost pneumatik a zajišťuje lepší ovladatelnost vozidla.

Při nesprávném tlaku v pneumatikách hrozí riziko nedostatečného tlaku, což způsobuje rychlejší opotřebení pneumatik a ztěžuje ovládání vozidla. Na druhou stranu hrozí také přehuštění pneumatik, které způsobuje, že dezén pneumatik je tvrdší než obvykle, což snižuje přilnavost a vede k nerovnoměrnému opotřebení pneumatik.

Vyberte si svůj rozměr v našem eshopu

Jak mohu zkontrolovat tlak v pneumatikách?

Tlak v pneumatikách můžete kontrolovat dvěma způsoby. "Buď můžete použít tlakoměr nebo systém sledování tlaku v pneumatikách (TPMS)." Jaký je tlak v pneumatikách? Pokud máte systém TPMS, může Vám sdělit tlak v každé pneumatice. Pokud systém TPMS nemáte, můžete ke kontrole tlaku v každé pneumatice použít tlakoměr.

Při použití tlakoměru pneumatik sejměte víčko z ventilku pneumatiky a přitlačte tlakoměr na ventilek. Ukazatel Vám ukáže, jaký je aktuální tlak v dané pneumatice.

Jak ovlivňuje teplota tlak v pneumatikách?

Věda nás učí, že když je zima, molekuly ve vzduchu se zpomalují a drží pohromadě. Když je horko, zrychlují se a vzdalují a to pro nás v podstatě znamená, že s rostoucí teplotou se odpovídajícím způsobem zvyšuje tlak v pneumatice.

Pokud je například pneumatika přehuštěná a dojde ke zvýšení teploty, může dojít k jejímu výbuchu. Jak moc tedy teplota ovlivňuje tlak v pneumatice? Dobrým pravidlem je, že při každé změně teploty vzduchu o 10 stupňů se tlak v pneumatice změní přibližně o 0,1 bar. Řekněme tedy, že se teplota zvýší o 20 stupňů: můžete očekávat, že se tlak v pneumatice zvýší o 0,2 bar.

Mám v horkém počasí vypustit vzduch z pneumatik svého auta? V horkém počasí není obecně dobré vypouštět vzduch z pneumatik. Pokud dodržíte doporučený tlak v pneumatikách Vašeho vozu, mělo by to být v pořádku.

Co je horší: podhuštěné nebo přehuštěné pneumatiky?

Podhuštěné pneumatiky snižují spotřebu paliva, zvyšují opotřebení pneumatik a zhoršují jízdní vlastnosti. Přehuštěné pneumatiky mají za následek houpavou jízdu, snižují trakci a zvyšují pravděpodobnost prasknutí.

Co je tedy horší? Záleží na situaci.

Nedostatečně nahuštěné pneumatiky jsou obecně nebezpečnější než přehuštěné, ale i ty druhé jsou stejně rizikové, proto Vám radíme, abyste vždy dodržovali doporučený tlak v pneumatikách Vašeho vozu.

Jak tlak v pneumatikách ovlivňuje jízdu?

Vhodný tlak v pneumatikách je předpokladem bezpečnosti a jízdních vlastností.

Jak tlak v pneumatikách ovlivňuje přilnavost?

Přilnavost pneumatik k povrchu vozovky závisí na mnoha faktorech, včetně tlaku v pneumatikách. Pokud jsou pneumatiky podhuštěné, mají menší kontakt s vozovkou a snižují přilnavost, což ztěžuje ovládání vozidla, zejména za mokra nebo na náledí.

Přetlakované pneumatiky mohou rovněž snižovat přilnavost. Styčná plocha pneumatiky s vozovkou se zmenší, takže je v kontaktu s vozovkou méně gumy. Tento scénář může způsobit, že Váš vůz bude na mokré vozovce častěji dostávat smyk nebo klouzat. Udržování správného tlaku v pneumatikách zajišťuje optimální přilnavost a bezpečnost při jízdě.

Jak tlak v pneumatikách ovlivňuje spotřebu paliva

Tlak v pneumatikách ovlivňuje také spotřebu paliva.

Nedostatečně podhuštěné pneumatiky zvyšují valivý odpor, takže se Váš vůz musí při jízdě více namáhat, což snižuje spotřebu paliva až o 3 %. Přehuštěné pneumatiky mohou způsobit předčasné opotřebení běhounu, což vede ke snížení spotřeby paliva.

Nesprávný tlak v pneumatikách může způsobit, že jízda s Vaším vozem bude nepohodlná. Nedostatečně podhuštěné pneumatiky mohou způsobit, že Vaše vozidlo bude působit hrbolatě a drncat. Příliš podhuštěné pneumatiky mohou způsobit, že se Váš vůz bude chovat vratce a nestabilně. Správný tlak v pneumatikách Vám však zajistí plynulou a pohodlnou jízdu.

Jak tlak v pneumatikách ovlivňuje jejich opotřebení

Tlak v pneumatikách ovlivňuje jejich opotřebení. Pokud je tlak příliš nízký, pneumatika se více prohýbá a zahřívá, což způsobuje její předčasné opotřebení. Pokud je tlak naopak příliš vysoký, může způsobit, že pneumatika bude poskakovat a prokluzovat, což povede k předčasnému opotřebení. Nejlepším způsobem, jak zabránit předčasnému opotřebení pneumatik, je pravidelně kontrolovat tlak v pneumatikách a podle potřeby jej upravovat.

Proč není maximální tlak v pneumatikách tou nejlepší volbou?

Maximální tlak v pneumatikách není nejlepší volbou, protože může vést k nadměrnému opotřebení pneumatik. Může také způsobit ztrátu trakce Vašich pneumatik, což může být velmi nebezpečné. Nejbezpečnější bude vždy tlak v pneumatikách doporučený v návodu k obsluze.

Při jakém tlaku dojde k explozi pneumatiky?

Explozi pneumatiky způsobí více faktorů: typ a velikost pneumatiky, množství tlaku uvnitř pneumatiky a okolní teplota. Obecně však platí, že pneumatika pravděpodobně neexploduje, pokud tlak uvnitř ní nedosáhne přibližně 13,5 bar - v tomto okamžiku pneumatika praskne.

Co dělat, když je tlak v pneumatice příliš vysoký nebo příliš nízký?

Pokud je tlak v pneumatikách příliš vysoký, sníží se spotřeba paliva a zvýší se opotřebení pneumatik. Můžete z pneumatik vypustit trochu vzduchu, abyste tlak snížili na doporučenou úroveň.

Pokud je naopak tlak v pneumatikách příliš nízký, zhorší se ovladatelnost a stabilita vozidla a zvýší se opotřebení pneumatik. Můžete do pneumatik doplnit vzduch, abyste tlak zvýšili na doporučenou úroveň.

Jak doplnit vzduch do pneumatiky s nízkým tlakem

Pokud je v pneumatice nízký tlak, můžete si zajít do nejbližšího servisu a doplnit vzduch nebo to udělat sami pomocí huštění pneumatik. Nejprve připojte k ventilu pneumatiky hustilku. Poté zapněte huštění pneumatik a nechte jej běžet, dokud do pneumatiky nedoplníte požadované množství vzduchu. Nakonec odpojte huštění pneumatik od ventilu pneumatiky a nasaďte krytku ventilu.

Udržujte své pneumatiky ve špičkové kondici

Údržba pneumatik je často přehlížena, ale udržování pneumatik v dobrém stavu je důležité pro zajištění bezpečné jízdy. Zde je několik praktických tipů, jak udržovat pneumatiky v dobrém stavu:

  • Pravidelně kontrolujte tlak vzduchu. Vyhněte se nedostatečnému a nadměrnému tlaku.
  • Kontrolujte, zda pneumatiky nevykazují známky opotřebení. Pokud zjistíte nějaké poškození, je ten správný čas pneumatiku vyměnit.
  • Pravidelně nebo v předem stanovených termínech otáčejte pneumatiky, abyste rovnoměrně rozložili jejich opotřebení a prodloužili jejich životnost.
  • Sledujte hloubku dezénu. Když se běhoun pneumatiky příliš sníží, je čas pneumatiky vyměnit.
  • Pneumatiky správně skladujte. Pokud vozidlo delší dobu nepoužíváte, odstavte je na chladném a suchém místě.

Dodržování těchto rad zajistí, že Vaše pneumatiky budou vždy v dobrém stavu a připravené na jízdu.

Vyberte z naší nabídky pneu