Co je to aquaplaning a jak se mu vyhnout?

Co je to aquaplaning a jak se mu vyhnout?

Co je to aquaplaning?

Aquaplaning, někdy označovaný jako hydroplaning vzniká, když se mezi pneumatikami a povrchem vozovky vytvoří vrstva vody. Toto přerušení kontaktu mezi pneumatikami a vozovkou má za následek ztrátu kontroly nad vozidlem a může mít katastrofální následky.

Co způsobuje aquaplaning?

Aquaplaning je běžným problémem, který je způsoben velkým množstvím srážek v průběhu roku. Z tohoto důvodu je velmi typické, že se na silnicích hromadí voda, která se během jízdy dostává pod pneumatiky.

K aquaplaningu dochází, když je objem vody, po které projíždíte, větší než objem závitu na Vašich pneumatikách. To znamená, že drážky na pneumatikách nedokážou odvést množství vody na vozovce, což způsobuje aquaplaning vozidla.

Aquaplaning může být opravdu nebezpečný. Aquaplaning se obvykle týká předních pneumatik, protože zadní pneumatiky zůstávají na sušším povrchu. Protože brzdové systémy jsou obvykle v předních kolech, znamená to, že v těchto podmínkách dojde ke ztrátě kontroly nad řízením a brzděním a Vy nemáte nad vozidlem kontrolu.

Pokud máte nedostatečně nahuštěné pneumatiky, může být pravděpodobnost vzniku aquaplaningu vyšší, protože pneumatiky nebudou schopny rozptýlit vodu tak účinně jako správně nahuštěné pneumatiky.

Jak se vyhnout aquaplaningu

Abyste se vyhnuli aquaplaningu, můžete podniknout několik kroků:

 • Vyhněte se jízdě ve zrádných podmínkách - pokud je ve Vaší oblasti vydáno varování před deštěm, snažte se vyhnout zbytečným cestám.
 • Udržujte pneumatiky správně nahuštěné - správný tlak v pneumatikách zabraňuje jejich prověšení, což snižuje schopnost pneumatiky rozptýlit vodu zpod pneumatiky.
 • Zpomalte - pokud se před Vámi objeví náhlý liják, zpomalte. Čím rychleji jedete, tím hůře Vaše pneumatiky rozptylují vodu.
 • Vyhněte se kalužím a stojaté vodě - pokud je to možné, nejezděte přímo přes kaluže nebo místa se stojatou vodou.
 • Vyhněte se prudkým akcím - snažte se vyhnout prudkému brzdění a rychlým zatáčkám.
 • Zkontrolujte dezén pneumatik - pokud musíte jet v dešti, zkontrolujte dezén a ujistěte se, že je jízda bezpečná.
 • Používejte sušší stopy - pokud můžete, sledujte stopy vozidla jedoucího před vámi. Zde se bude voda z Vašich pneumatik rozptylovat méně, ale vždy nezapomeňte udržovat bezpečnou vzdálenost.
 • Používejte zimní pneumatiky - zimní pneumatiky jsou navrženy tak, aby zvládly zimní podmínky, například zvýšené množství srážek. Zimní pneumatiky mají lamely, které výrazně zvyšují množství vody, kterou mohou rozptýlit zpod pneumatiky.

Jak poznáte, že Vaše auto aquaplanuje?

Aquaplaning svého vozu pocítíte, pokud pojedete rychlostí na stálém množství vody na vozovce. Existuje několik příznaků, kterých si musíte všimnout, pokud Vaše auto aquaplanuje:

 • Ucítíte, že volant je v ruce "lehký".
 • Uslyšíte, že motor vydává větší hluk než obvykle
 • Váš vůz na Vás nebude reagovat a zadní část vozu začne driftovat ze strany na stranu (tzv. fishtailing).
 • Při rychlé jízdě budete mít pocit, že jste vyřadili spojku z rychlostního stupně

Co dělat, když se dostanete do aquaplaningu?

Pokud dojde k nejhoršímu a zjistíte, že Vaše vozidlo aquaplaninguje, měli byste udělat následující kroky:

 • Zůstaňte v klidu - nepanikařte a nedělejte žádné náhlé kroky, které by mohly situaci ještě zhoršit
 • Vypněte tempomat - pokud používáte tempomat, vypněte jej a získejte zpět plnou kontrolu nad vozidlem
 • Uvolněte plynový pedál - nechte vůz přirozeně zpomalit
 • Držte volant rovně - jakmile se lehkost volantu vrátí do normálu, budete se více zakusovat do povrchu vozovky
 • Nebrzděte prudce - jakmile ucítíte, že se pneumatiky vrátily na vozovku, můžete brzdit jemně, abyste snížili rychlost
 • Dýchejte.

Význam pneumatik

Aquaplaning potvrzuje, jak důležité jsou pneumatiky. Jsou jedinou věcí, která Vás spojuje s vozovkou a pokud nedokážou dostatečně rychle rozptýlit vodu, máte problém. Odborníci na pneumatiky, společnost TyreSafe tvrdí, že za dobrých podmínek dokáže pneumatika rozptýlit a odvést tolik vody, že by naplnila standardní kbelík za 7 sekund.

Pokud máte nízký dezén pneumatiky, vystavujete se v nebezpečném počasí zvýšenému nebezpečí. Přestože zákonný limit je pouhých 1,6 mm běhounu na pneumatikách, doporučujeme vyměnit pneumatiky dříve, než dosáhnou tohoto stupně, abyste zůstali v co největší bezpečnosti.

Pneumatika Vector 4Seasons Gen-3 od společnosti Goodyear poskytuje vynikající odolnost proti aquaplaningu po celou dobu životnosti pneumatiky. Technologie Aqua Control této pneumatiky znamená, že drážky v pneumatice se v průběhu času vyvíjejí a zajišťují nepřetržitý rozptyl vody po celou dobu životnosti pneumatiky.

Čtěte také

Neděle Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota Leden Únor Březen Duben Květen Červen Červenec Stpen Září Říjen Listopad Prosinec