Defekt pneumatiky

Defekt pneumatiky

Jak vyměnit píchlou pneumatiku

Prvním krokem je zhodnotit okolí a situaci z hlediska bezpečnosti. Je to bezpečná oblast, kde můžete pneumatiku vyměnit sami, nebo byste měli zavolat pomoc?  Pokud se rozhodnete vyměnit pneumatiku sami, ujistěte se, že jste zastavili na bezpečném místě mimo dosah protijedoucích vozidel a že je vozovka rovná. Níže jsou uvedeny obecné pokyny pro výměnu pneumatik. Podrobnější pokyny k obsluze konkrétního zařízení najdete v příručce k vozidlu.

Obvyklý postup

1. Ujistěte se, že je vozidlo v poloze "parkování". Pokud máte manuální převodovku, ujistěte se, že je zařazen rychlostní stupeň.

2. Zablokujte ostatní pneumatiky kamenem apod. tak, aby se vůz nepřevrátil.

3. Pomocí kleští na pneumatiky uvolněte oka kol, ale zatím je neodstraňujte. Až se oka zaseknou a Vy je budete muset uvolnit. Za tímto účelem můžete žehličku na pneumatiky prodloužit délkou kovové trubky kolem její rukojeti, čímž výrazně zvýšíte její točivý moment. Nezapomeňte otáčet výstupky proti směru hodinových ručiček, abyste je uvolnili.

4. Dávejte pozor na horký asfalt, protože zvedák do něj může při přenášení váhy vozu zatlačit. Tuto hmotnost můžete rozložit a rozptýlit tak, že pod zvedák umístíte silnou dřevěnou desku.

5. Připevněte zvedák na konkrétní předem vybraná místa na rámu vozidla. Tato místa najdete v návodu k obsluze. Někdy je schéma nalepeno také v interiéru kufru nebo dokonce na samotném zvedáku.

6. Zvedněte vozidlo zvedákem. Ujistěte se, že je dostatečně vysoko, abyste mohli nasadit rezervní kolo, které bude vyšší než pneumatika, protože je plné vzduchu.

7. Úplně vyjměte oka pneumatiky a vyjměte kolo. Pokud je kolo zaseknuté, bude možná nutné do něj jemně kopnout na levé a pravé straně bočnice, aby se uvolnilo. Dávejte velký pozor, abyste nesrazili vůz ze zvedáku.

8. Očistěte náboj od všech uvolněných nečistot, aby nové kolo správně dosedlo.

9. Podržte kolo a srovnejte otvory s čepy kola. Vaše náhradní kolo může být poměrně těžké, proto buďte opatrní. Zatlačte kolo na čepy a prsty lehce našroubujte výstupky.

10. Pomocí žehličky na pneumatiky je dotáhněte ještě více, ale ne na maximální utažení. Chcete to udělat postupně a pracovat v hvězdicovém vzoru utahování ok naproti sobě.

11. Zkontrolujte, zda kolo správně dosedá na náboj kola.

12. Spusťte vůz na zem pro konečné dotažení. Váha vozu na pneumatikách zabrání jejich protáčení, když na ně vyvinete větší tlak, abyste je co nejvíce dotáhli.

Po výměně pneumatiky byste měli jet přímo do pneuservisu nebo autoservisu k opravě propíchnuté pneumatiky nebo k její výměně.  Nezapomeňte, že pokud byla Vaše náhradní pneumatika "dočasná", má pravděpodobně maximální rychlost 50 km/h. Zkontrolujte údaje o maximální rychlosti a případná další omezení uvedená na boku pneumatiky nebo v návodu k obsluze.