Jízda na nevyvážených pneumatikách

Jízda na nevyvážených pneumatikách

Jak dlouho můžete jezdit na nevyvážených pneumatikách?

Pro zajištění bezpečnosti při cestování je nezbytné udržovat pneumatiky ve stabilním stavu. V některých případech však přesto musíte s nevyváženými pneumatikami jezdit, protože je nelze okamžitě opravit nebo vyměnit. Pokud Vás to zajímá: "Jak dlouho můžete jezdit na nevyvážených pneumatikách?", abyste určili vhodnou dobu opravy, přečtěte si ihned následující článek.

Mnoho zkušených opravářů tvrdí, že s nevyváženými pneumatikami můžete bez problémů jezdit ještě několik měsíců (2-3 měsíce), pokud dbáte na bezpečnost. V tomto článku najdete podrobné informace k tomuto tématu. Pojďte se o tom přesvědčit!

Vyberte si svůj rozměr v našem eshopu

Co se stane, když budete nadále jezdit s nevyváženými pneumatikami?

Vyvážení je stav, kdy je hmotnost kol rovnoměrně rozložena na osy kol. Pokud je kolo vyvážené staticky, samo se neotáčí. Dynamické vyvážení je metoda přidání hmotnosti na ráfek (kolo), aby se význam kola během otáčení rovnoměrně rozložil, neboli dynamické vyvážení pneumatik přidáním odpovídající hmotnosti na opačnou stranu. Může se stát, že pokračování v jízdě s nevyváženými pneumatikami není příliš nebezpečné. Přesto je třeba si uvědomit problémy, pokud jezdíte na nevyvážených kolech.

Velké opotřebení pneumatiky

Zaprvé, když je pneumatika nevyvážená, je riziko opotřebení a roztržení pneumatiky vyšší, proto může být příčinou zrychleného opotřebení hřídele a pneumatiky. Z dlouhodobého hlediska Vás tento stav může stát novou pneumatiku a tyto náklady jsou horší než vyvážení.

Stálé vibrace

Kromě toho může jízda s nevyváženými koly způsobovat soustavné vibrace. Jednoduše řečeno, tyto vibrace můžete cítit přímo na voze a časem může mít vliv na pohodlí řidiče a cestujících v tomto vozidle.

Nízká úspora paliva

Pokud nejsou pneumatiky vyvážené, jízda nebude plynulá a hladká. Vaše vozidlo musí k překonání těchto překážek použít více výkonu. To je samozřejmě také příčinou nízké spotřeby paliva. Při jízdě s nevyváženými koly se spotřeba paliva vozu zvyšuje rychleji.

Vliv na odpružení

Při jízdě s nevyváženými koly navíc vytváříte velkou zátěž na odpružení. Tlumič je zodpovědný za snížení vibrací, aby Vám poskytl pohodlnou jízdu. Proto když je pneumatika nevyvážená, musí odpružení tvrdě pracovat, aby udrželo stabilitu a snížilo tyto vibrace. Když se s nevyváženými koly pohybujete v krátkém čase, není to žádný problém. Pokud však tato situace trvá, dochází k opotřebení a poškození dílů systému odpružení a náklady na opravu jsou velmi vysoké.

Větší hlučnost

Když nejsou kola vyvážená, pociťujete vibrace a hluk při pohybu v členitém terénu, například na nerovných cestách nebo výmolech. Tyto zvuky Vás znepříjemňují a časem Vás mohou rozptylovat při nebezpečné jízdě.

Jak dlouho můžete jezdit na nevyvážených pneumatikách

Jak dlouho tedy můžete jezdit na nevyvážených pneumatikách? Je obtížné určit přesné číslo, protože závisí na stavu pneumatiky. S nevyváženými koly se můžete pohybovat přibližně několik měsíců. Pokud se smíříte s problémy s vibracemi, spotřebou paliva a hlukem, nemusíte dokonce vyvážení upravovat, dokud nejsou pneumatiky opotřebované a vyměněné, protože to také nemá příliš velký vliv na Vaši bezpečnost.

Budete však muset počítat s rizikem problémů, které jsme zmínili v předchozí části, zejména s rychlostí opotřebení pneumatik a rizikem poškození součástí zavěšení. V té době byly náklady, které jste museli zaplatit za opravu těchto dílů, mnohonásobně vyšší než náklady na vyvážení kol. Vyvážení pneumatik byste měli pravidelně kontrolovat a upravovat, aby byly všechny součásti vozidla v dobrém stavu. Zároveň je to také podmínka, která Vám pomůže k bezpečné a pohodlné jízdě.

Tomuto problému byste měli věnovat pozornost, protože i když nemá přímý vliv na jízdu, způsobuje mnoho dalších komponent.

Jak mechanici vyvažují kola?

Sestavili jsme několik způsobů, jak mechanici vyvažují kola, které Vám pomohou tento problém vyřešit. Odkažme se na tyto možnosti, které použijete při opravě kol!

Vizuální kontrola

Nejjednodušším způsobem je vizuální pozorování. Zkušení mechanici mohou zjistit vyvážení pneumatik přímým pozorováním. Mechanik zkontroluje ráfek, aby se ujistil, že není promáčknutý a zkontroluje odklon a patku kola, aby posoudil vyrovnání a uložení kola a pneumatiky na místě. Díky svým znalostem a praktickým zkušenostem dokáže určit přesnou úroveň vyvážení pneumatik.

Vyvažovací stroj

Současně byste měli použít také vyvažovací přístroj, abyste tuto úroveň určili přesně. Po demontáži kola jej mechanik umístí na tento přístroj ke kontrole. Zejména při použití tohoto zařízení by mohl přesně určit, kam je třeba umístit dodatečné závaží, aby pomohl k udržení rovnováhy kola.

Přidání závaží

Kromě toho je přidání závaží také možností, která Vám pomůže rychle a efektivně vyvážit pneumatiky. Za tímto účelem přidávají automechanici malá a lehká závaží.

Tohoto přidání si lze poměrně těžko všimnout, protože pracovníci často volí místo, kde se stýkají gumové a kovové ráfky. Po přidání závaží je třeba pomocí vyvažovačky zkontrolovat jeho správnost a teprve poté jej namontovat na vozidlo a pokračovat se zbývajícími koly.

Otáčení pneumatik

Konečně, otáčení pneumatik je také způsob, jak odstranit nevyváženost pneumatik. Obvykle servisní technik při výměně oleje pravidelně kontroluje vyvážení a otáčí polohu pneumatik, aby toto vyvážení zajistil. Díky tomu můžete ušetřit náklady na seřízení a přitom zajistit vyvážení pneumatik pro bezpečné cestování.

Závěr

Pokud budete dávat pozor, můžete i s nevyváženými pneumatikami jezdit několik měsíců bezpečně. Z dlouhodobého hlediska je však příčinou mnoha dalších problémů s Vaším vozem.

Je třeba věnovat pozornost kontrole stavu Vašeho vozu a rozhodnout se pro vyvážení pneumatik, abyste zajistili bezpečnost. Doufejme, že námi uvedené metody mechanického vyvážení Vám pomohou tento problém vyřešit.

Vyberte z naší nabídky pneu