Kolik vydrží zimní pneumatiky

Kolik vydrží zimní pneumatiky

Zimní pneumatiky: Jak dlouho vydrží?

Pokud jste si nedávno koupili novou sadu zimních pneumatik nebo jsou Vaše zimní pneumatiky staré několik let, kromě bezpečnosti Vás pravděpodobně nejvíce zajímá, jak dlouho tyto pneumatiky vydrží. Když budete vědět, jak ze svých zimních pneumatik získat co nejvíce kilometrů, ušetříte peníze a zároveň budete v bezpečí bez ohledu na to, jak náročné bude zimní počasí.

Kolik sezón nebo kilometrů mi zimní pneumatiky vydrží?

Ačkoli pro zimní pneumatiky není stanovena žádná "očekávaná životnost", mnoho výrobců pneumatik odhaduje, že byste měli sadu zimních pneumatik opotřebovat za čtyři sezóny. Opotřebení běhounu zimních pneumatik bude do značné míry záviset na tom, kolik kilometrů měsíčně ujedete a zda tyto kilometry ujedete převážně na zasněžených nebo zledovatělých silnicích nebo zda se běžně setkáváte s kombinací sněhu a zmrzlých suchých silnic. Běhoun se bude opotřebovávat rychleji, pokud pneumatiky jezdí po namrzlých vozovkách, než pokud jsou po většinu sezóny na sněhu. Řidiči s nízkým počtem najetých kilometrů budou mít zimní pneumatiky mnohem déle využité než řidiči, kteří mají dlouhé zimy a zároveň jezdí dlouhé vzdálenosti. Životnost pneumatiky bude také přímo záviset na původní kvalitě pneumatiky a úrovni péče, která je jim věnována.

Jak pečovat o zimní pneumatiky - skladování

Ponechání zimních pneumatik při vyšších teplotách zvyšuje jejich opotřebení, protože směsi, které umožňují zimní pneumatice zůstat pružnou při mrazu, se na teplých silnicích také rychleji opotřebovávají.

Vysoké teploty, mráz a působení světla jsou největšími faktory, které přispívají ke stárnutí každé pneumatiky. Doporučujeme skladovat pneumatiky v interiéru, kde jsou chráněny před výkyvy teplot. Nezapomeňte pneumatiky důkladně vyčistit a zajistit, aby byly suché.  Nejlepší je vzduchotěsný vak na uskladnění pneumatik a věřte tomu nebo ne, ale dobrým řešením pro uskladnění pneumatik mohou být i těžké černé pytle na odpadky. Z pytle odstraňte co nejvíce vzduchu a pytel bezpečně uzavřete.  Ideální je, když jsou pneumatiky při skladování v chladu a suchu, proto se vyhněte skladování pneumatik v blízkosti ohřívače vody nebo radiátoru.

Je čas na nové zimní pneumatiky?

Stáří a opotřebení běhounu budou nakonec ukazateli toho, kdy je čas začít nakupovat sadu nových zimních pneumatik. Na rozdíl od celoročních nebo letních pneumatik musí mít zimní pneumatiky mnohem hlubší dezén, aby byly účinné a bezpečné.

První věc, kterou byste měli udělat, když každou sezónu poprvé vytáhnete zimní pneumatiky, je zkontrolovat hloubku dezénu. Pokud je hloubka dezénu Vašich pneumatik 5/32 nebo nižší, je čas na novou sadu.

Nebude na nich zbývat dostatek běhounu, který by Vám pomohl přečkat zimu. Dezén a lamely zimních pneumatik jsou navrženy tak, aby se zakusovaly do sněhu a břečky a odváděly je, takže dodatečná hloubka dezénu Vám zajistí nejlepší trakci na silnici.

Pokud nemáte po ruce měřič dezénu pneumatik, většina moderních zimních pneumatik má zabudované indikátory opotřebení. Obvykle jsou vylisovány ve spodní části drážek běhounu pneumatiky a signalizují, že je třeba pneumatiku vyměnit, když je indikátor v jedné rovině s přilehlými žebry.

Vždy byste také měli zkontrolovat, zda nejsou pneumatiky viditelně poškozené, což může znamenat, že je čas na novou sadu. Dávejte pozor na hluboké praskliny v gumě, poškození bočnic, a pokud zjistíte výrazné poškození, vyměňte všechny čtyři pneumatiky.