Letní pneumatiky

Letní pneumatiky

Jízda se správnými letními pneumatikami Vám v teplých měsících zajistí lepší výkonnost a vysokou přilnavost na suchu i mokru.

Co jsou letní pneumatiky?

Letní pneumatiky jsou navrženy tak, aby poskytovaly vynikající výkon, když se teplota v teplejších měsících roku pohybuje nad 7 °C. Letní pneumatiky se někdy označují také jako výkonné pneumatiky, protože jsou vyrobeny se specifickou směsí běhounu, která jim poskytuje vysokou úroveň přilnavosti na mokré i suché vozovce. Tento typ běhounové směsi zajišťuje, že si pneumatika při jízdě po horkých silnicích udrží svůj tvar a také snižuje valivý odpor na minimum, takže můžete snadno udržovat stálou rychlost.

Vybavení Vašeho vozu správnými letními pneumatikami Vám zajistí lepší všestranný výkon v teplých měsících.

Lze letní pneumatiky používat po celý rok?

Nedoporučuje se používat letní pneumatiky po celý rok, protože každá změna ročního období přináší změnu jízdních podmínek. Letní pneumatiky prostě nejsou stavěné na zimu, protože chladné počasí způsobuje ztuhnutí pneumatik a výrazně zvyšuje pravděpodobnost jejich úplného selhání.

Chcete-li dosáhnout co nejlepšího výkonu pneumatik, měli byste je měnit podle ročního období, aby na silnici podávaly co nejlepší výkon, ale pokud hledáte sadu pneumatik pro celoroční použití, zvažte celoroční pneumatiky.

Jaký je rozdíl mezi letními a zimními pneumatikami?

Pokud jde o letní a zimní měsíce, existují velké rozdíly v jízdních podmínkách a jedním z těchto rozdílů je změna teploty. Vysoké teploty mohou způsobit, že se vzduch v pneumatikách rozpíná, což může vést k jejich prasknutí, zatímco chladnější počasí má tendenci pneumatiky vypouštět. Jak se tedy liší letní a zimní pneumatiky, aby zvládly tyto rozdílné jízdní podmínky?

Letní pneumatiky

Letní pneumatiky jsou vyrobeny z tvrdé pryžové směsi, která při nižších teplotách měkne, takže se pneumatika dokáže přizpůsobit suché i mokré vozovce. Při teplotách pod 7 °C začíná pryžová směs tvrdnout a může se stát křehkou. Letní pneumatiky mají méně drobných drážek (známých také jako lamely) než zimní pneumatiky, které jsou speciálně navrženy tak, aby minimalizovaly aquaplaning. Mají zpravidla jednoduchý dezén ve tvaru kvádru, který zajišťuje velkou stopu na vozovce, zajišťuje vynikající ovladatelnost a zkracuje brzdnou dráhu.

Zimní pneumatiky

Zimní pneumatiky zůstávají pružné při teplotách pod 7 °C díky vyššímu obsahu přírodního kaučuku. Díky měkčímu povrchu se pneumatiky snáze spojují s povrchem vozovky, což zlepšuje jejich přilnavost a ovladatelnost. Tyto pneumatiky mají také dostatek lamel v blocích běhounu, které slouží k prevenci aquaplaningu. Tyto lamely také zajišťují optimální přilnavost na sněhu, břečce a ledu. Zimní pneumatiky mají hluboký dezén, který poskytuje dutinu pro sníh, což umožňuje, aby se sníh zachycený v pneumatice přichytil ke sněhu na vozovce.

Jaký je rozdíl mezi letními a celoročními pneumatikami?

Celoroční pneumatiky jsou navrženy tak, aby dobře fungovaly na suchu a mokru a poskytovaly určitou trakci na sněhu. Mají střední hloubku dezénu a směsi pryže navržené tak, aby poskytovaly delší životnost než letní pneumatiky.

Ačkoli celoroční pneumatiky fungují dobře v teplém počasí, nemusí mít stejnou přilnavost a ovladatelnost jako letní pneumatiky, protože musí být schopny fungovat i v lehčích zimních podmínkách. Celoroční pneumatiky nabízejí kombinaci letních a zimních vlastností a jsou dobrou volbou pro mírné jízdní podmínky.

Můžete kombinovat letní, zimní nebo celoroční pneumatiky?

Ne, nikdy nesmíte míchat letní, zimní a celoroční pneumatiky. Jakmile Vaše vozidlo jede a zatáčí v zatáčkách, spoléhá se na všechny čtyři pneumatiky rovnoměrně. A pokud nejsou všechny čtyři pneumatiky stejné a nepracují společně synchronizovaně, vzniká nerovnováha v přilnavosti a trakci a to zvyšuje pravděpodobnost, že ztratíte kontrolu nad vozem.

Pokud měníte pneumatiky kvůli sezóně, ujistěte se, že jste na všechna čtyři kola namontovali stejné pneumatiky.

Jak skladovat letní pneumatiky

Možná se ptáte, zda výměna pneumatik s ročním obdobím znamená, že je musíte pokaždé zlikvidovat, ale tak to rozhodně není. Pokud nemáte prostor pro uskladnění letních pneumatik doma, pak můžete využít nabízených služeb pneuservisů, kde můžete své pneumatiky uskladnit.

Pokud máte prostor pro jejich uskladnění doma, pak to rozhodně můžete udělat při dodržení několika zásad. Jen se ujistěte, že jsou uloženy na čistém, tmavém a suchém místě.

Jaké letní pneumatiky vybrat?

Při nákupu letních pneumatik je třeba dbát na několik věcí. Chcete pneumatiky, které jsou neuvěřitelně úsporné, mají bezkonkurenční jízdní vlastnosti na suchu a krátkou brzdnou dráhu na mokré i suché vozovce.

Letní pneumatika EfficientGrip Performance 2 od společnosti Goodyear splňuje všechny tyto požadavky, a proto se stala vítězem testu pneumatik Auto Express 2020. Jsou vyrobeny s většími žebry ve středu pneumatiky, což zajišťuje vynikající ovladatelnost a lepší stabilitu v zatáčkách.

Čtěte také

Neděle Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota Leden Únor Březen Duben Květen Červen Červenec Stpen Září Říjen Listopad Prosinec