Nákup pneu pro obytné vozy

Nákup pneu pro obytné vozy

Průvodce nákupem pneumatik pro obytné vozy

Nákup správné sady pneumatik pro obytné vozy zahrnuje mnoho různých faktorů.
Víte, jakou hmotnost Vaše pneumatiky pro obytné vozy unesou?

Přemýšleli jste někdy o tom, jak pneumatiky ovlivňují Váš obytný vůz a jeho schopnost podnikat výlety po celé zemi?

Obytná vozidla vyžadují velkou pozornost, přičemž pneumatiky jsou často jedním z nejvíce přehlížených aspektů. Pneumatiky jsou v podstatě základem Vašeho obytného vozu nebo karavanu. Chcete-li maximalizovat své zkušenosti, musíte k procesu nákupu přistupovat se správnými znalostmi.

Proto jsme vytvořili průvodce, který Vám pomůže porozumět pneumatikám pro obytné vozy a také tomu, jak najít ty nejlepší, které budou vyhovovat Vašim potřebám a konkrétnímu obytnému vozu.

Jak se liší pneumatiky pro obytné vozy?

Váš obytný vůz může vážit od 10 000 do 30 000 kg, což znamená, že potřebujete pneumatiky, které unesou obrovské zatížení v porovnání s pneumatikami běžného automobilu.

Stejně jako pneumatiky na tažných vozidlech a přívěsech mají i pneumatiky pro obytné vozy specifický design, konstrukci a účel. Dodávají se v různých rozměrech, které se hodí pro Váš obytný vůz a různé pneumatiky jsou konstruovány tak, aby udržely různou úroveň hmotnosti.

Přesné pochopení toho, které pneumatiky nejlépe vyhovují Vašim potřebám, Vám pomůže vyhnout se nákladným defektům a užít si hladší a pohodlnější jízdu, ať už Vás Vaše cesty
zavedou kamkoli.

Různé třídy pneumatik pro obytné vozy a karavany

Než začnete nakupovat pneumatiky pro obytné vozy nebo karavany, musíte vědět, jaká třída bude vyhovovat Vašim potřebám. Existují tři samostatné třídy pneumatik pro obytné vozy, přičemž každá z nich je určena pro jinou hmotnost.

Pneumatiky pro obytné vozy třídy A

Tato třída je určena pro obrovské obytné vozy, jsou to největší pneumatiky dostupné na trhu pro obytné vozy. Unesou něco mezi 15 000 a 30 000 kg. Mohou se také vejít na obytný vůz, který je až 12 metrů dlouhý. Jsou to Vaše obytné vozy postavené na autobusovém podvozku.

Pneumatiky pro obytné vozy třídy B

Ačkoli byste pravděpodobně očekávali, že pneumatiky třídy C budou nejmenší, pneumatiky třídy B jsou ve skutečnosti nejmenší. Mohou nést pouze zatížení mezi 6 000 a 8 000 kg a doporučuje se, aby byly použity na obytných automobilech, jejichž délka karoserie se pohybuje do 6 metrů. Ty jsou obvykle postaveny na podvozku dodávky, případně na podvozku nákladního automobilu a jsou určeny pro méně lidí a svižnější možnosti cestování.

Pneumatiky pro obytné vozy třídy C

V neposlední řadě jsou to pneumatiky pro obytné vozy třídy C. Ty unesou hmotnost mezi 10 000 a 12 000 kg. Tyto pneumatiky se obvykle doporučují pro obytné vozy o délce do 9 metrů. Obvykle jsou postaveny na podvozku těžkého nákladního automobilu a někdy na podvozku těžké komerční dodávky a mají větší obytný prostor než třída B.

Hmotnostní třídy RVIA

Pokud jste někdo, kdo se v obytných vozech docela dobře vyzná, víte, že Asociace výrobců obytných vozů má určité normy, které musí pneumatiky splňovat.

Když si prohlížíte svůj obytný vůz nebo obytný vůz na prodej, pokuste se najít oválnou pečeť, která označuje jeho hodnocení u RVIA. Takto můžete zjistit, že obytný vůz splňuje více než 500 různých bezpečnostních specifikací, včetně požárních, životnostních, topných, vodovodních atd.

Pečeť RVIA také udává hmotnosti a hodnocení - zde přichází na řadu výběr pneumatik. Abyste si mohli správně vybrat mezi různými třídami pneumatik pro obytné vozy, musíte se přesně dozvědět, jakou hmotnost může Váš konkrétní obytný vůz bezpečně přepravovat.

Chcete-li se dozvědět více informací o rozložení hmotnosti, o vážení obytného vozu nebo o způsobu jeho tažení, musíte nahlédnout do návodu k obsluze vozidla.

Budete se také muset seznámit s některými základními pojmy, abyste pochopili, jakou hmotnost unese Vaše pneumatika pro obytný automobil:

 • UVW - "Unloaded Vehicle Weight", jinak známá jako hmotnost vozidla, když je vyrobeno.
 • GCWR - "Gross Vehicle Weight", neboli skutečná hmotnost plně naloženého obytného vozidla.
 • CCC - "nosnost nákladu", což je GCWR minus UVW.
 • TW - "Tongue Weight", tedy svislé zatížení, které je na závěsu přívěsu.

Tipy pro péči o pneumatiky obytných vozů

Jako majitel obytného vozu chcete zajistit, aby Vaše pneumatiky (a obytný vůz) zůstaly co nejdéle v nejlepší kondici. Zde je několik tipů, díky kterým budou pneumatiky Vašeho obytného vozu vypadat dobře až šest let.

Před každou jízdou zkontrolujte pneumatiky. Máte tak možnost zjistit, zda je třeba je dofouknout, otočit nebo opravit, než vyrazíte na cestu.

Často kontrolujte jejich tlak vzduchu. Doporučujeme tak činit alespoň jednou za měsíc, když svůj obytný vůz skladujete a častěji, když se vydáváte na cesty.

Ujistěte se, že celková hmotnost vozidla nepřekračuje uvedenou hmotnost. Dodržování pokynů pro hmotnost je nesmírně důležité pro zachování pneumatik a Vaší bezpečnosti.

Rovnoměrně rozložte hmotnost na pneumatiky. Jedna nebo dvě pneumatiky obytného vozu by neměly nést větší hmotnost než ostatní, jinak bude docházet k jejich zvýšenému opotřebení. Každá pneumatika by měla odvádět svůj díl zátěže, pokud má vydržet dlouhá léta.

Zkontrolujte bočnice. Pravidelně kontrolujte bočnice pneumatik, zda nejsou poškozené, například obrubníky, prořezy, praskliny a bubliny.

Pokud pneumatiky obytného vozu nepoužíváte, zakryjte je. Stojí Vaše obytné vozidlo v garáži nebo na příjezdové cestě? Zakrytí pneumatik, když je Váš obytný vůz zaparkovaný, zabraňuje procesu stárnutí vlivem UV záření. V ideálním případě může v pneumatikách i po zakrytí cirkulovat vzduch a nezachytává se na nich voda. Ačkoli to není nejatraktivnější řešení, blokování slunce překližkou nebo pevným kusem materiálu umožňuje obklopit pneumatiku vzduchem a nechává ji vyschnout před povětrnostními vlivy, přičemž stále zabraňuje slunečnímu záření.

Pneumatiky podle potřeby umyjte. Odstranění špíny, nečistot a soli z běhounu a bočnic pomůže pneumatikám vydržet déle a vypadat lépe.

Jak nakupovat pneumatiky pro obytná vozidla

Tip č. 1: Obytné vozy třídy A - vždy se podívejte na pneumatiky pro užitkové vozy všech poloh.

Tyto pneumatiky, označované jako "celopolohové pneumatiky pro komerční nákladní vozidla", jsou nezbytné pro správnou hmotnostní nosnost a rychlostní index. Jiné pneumatiky pro komerční nákladní automobily nejsou vhodné, protože pouze celoplošné pneumatiky jsou schopny správně řídit a ovládat obytný vůz. Ujistěte se, že do vyhledávání zadáváte "pneumatika pro užitkové nákladní vozy", nikoli pouze rozměr pneumatiky, protože se může stát, že nakonec získáte pneumatiku pro osobní vozidlo, která nebude vyhovovat Vašim potřebám.

Tip č. 2: Obytné vozy třídy B a C - podívejte se na pneumatiky pro nákladní vozy pro dálniční provoz.

Vzhledem k tomu, že většina obytných vozů třídy B a C je postavena na podvozku dodávky nebo nákladního vozu, budou používat pneumatiky vyrobené pro lehké nákladní vozy.  Vyberte si silniční pneumatiky, abyste dosáhli nejhladší jízdy a nejlepšího kilometrového výkonu, pokud nejezdíte převážně v terénu a pak byste mohli zvážit pneumatiky AT. Ujistěte se, že jste zvolili 10vrstvé pneumatiky, které mají třídu "E". Při nákupu náhradních pneumatik byste také měli vždy pořizovat stejný nebo vyšší index nosnosti. Obětování na indexu nosnosti může způsobit nebezpečné jízdní situace a pravděpodobně způsobí i prasknutí pneumatiky. Při čtení indexu nosnosti můžete vidět dvě čísla, například 120/116. Číslo 120 je index nosnosti pro jednu pneumatiku a číslo 116 je určeno pro vozidla se dvěma koly na zadní nápravě.

Tip č. 3: NEVYBÍREJTE "komerční" pneumatiky pro přívěsy

Mějte na paměti, že komerční pneumatiky pro přívěsy nejsou vhodné pro obytné vozy nebo karavany. Jsou určeny pro přívěsy 18 kolových vozidel a pouze k následování - na silnici byste nad svým obytným vozem neměli patřičnou kontrolu, a to by ohrožovalo bezpečnost Vaši i ostatních.

Tip č. 4: V případě potřeby se ujistěte, že jste zvolili "prázdný" poměr stran.

Při hledání menších pneumatik pro obytné vozy se ujistěte, že jste našli "komerční pneumatiky". U rozměrů 185 a 195 zvolte "prázdný" poměr stran. Jinak se může stát, že se budete dívat na pneumatiky pro osobní automobily, které nejsou vhodné pro Váš obytný vůz.

Hankook Vantra

Náš seznam začneme základní komerční pneumatikou, která má silné bočnice, vynikající kilometrový výkon a vysokou úroveň odolnosti. Tuto tří sezónní radiální pneumatiku často uvidíte na užitkových nákladních vozidlech, dodávkách a malých obytných vozech.

Vlastnosti

 • Maximální nosnost jednotlivého nákladu 1 874 lbs.
 • Široký půdorys se spoustou otevřených bočních drážek
 • Přímé drážky pro odvod vody
 • Zesílené bočnice a plášť

Tato pneumatika s dlouhou životností je oblíbená mezi řidiči, kteří očekávají, že se setkají s nejrůznějšími povětrnostními podmínkami, včetně silného deště. Její otevřené boční drážky si snadno poradí s různými terény a povrchy vozovek.
Tato pneumatika je nejvhodnější pro dodávky a malé obytné vozy.

Komerční pneumatiky Sprinter

Co je to komerční pneumatika sprinter?

Sprintery jsou v podstatě typem komerčních dodávek, které mnoho firem používá pro dodávky, svoz, přepravu atd. Společnost Amazon je používá k doručování zásilek.

Mezi nejoblíbenější modely komerčních sprinterů patří např:

 • Mercedes-Benz Sprinter (tradiční varianta)
 • Nissan NV HD
 • Ram ProMaster
 • Ford Transit


Možná se ptáte, proč máme v tomto průvodci pneumatikami pro obytné vozy uvedeny užitkové dodávky a jejich pneumatiky. No, možná jste si všimli rostoucího trendu v používání dodávek pro rekreační účely. Lidé ve svých sprinterech podnikají výlety nebo v nich dokonce bydlí na cestách, proto je důležité, aby uživatelé obytných vozů pochopili, jaké pneumatiky tyto dodávky potřebují.

Když už mluvíme o pneumatikách pro užitkové sprintery, zde jsou některé z nejlepších na trhu.

Pneumatiky pro obytné vozy střední velikosti

Řízení obytného vozu střední velikosti znamená, že budete muset najít pneumatiky pro obytné vozy, které se řadí mezi nejmenší a největší. Nepotřebujete tak docela nosnost pneumatik pro obytné vozy třídy A, ale přesto potřebujete něco nad obvyklou nosnost.

Pneumatiky pro obytné vozy střední velikosti patří na mnoho průměrných modelů obytných vozů, se kterými se setkáte, včetně:

 • Coachmen Galleria Motorhome
 • Leisure Travel Vans Serenity
 • Casita Spirit


Podívejte se na některé z nejlepších pneumatik, které patří na středně velké obytné vozy a karavany.

Kumho 225/70R19.5 střední velikost

Tato pneumatika je oblíbená mezi pracovníky komerčních služeb zabývajících se svozem a dodávkami a je vyrobena tak, aby byla odolná. Dobře odolává opotřebení, a to i při vysokém namáhání. Přestože je zaměřena na vozidla střední velikosti a obytné vozy, snadno unese tisíce kilogramů.

Vlastnosti:

 • Uveze až 3 970 kg
 • Tvrdá, odolná pryž, která je odolná proti opotřebení
 • Odolná žebra
 • Stupeň krytí G/14PR

Tuto pneumatiku lze použít ve všech polohách kol na malých panelových dodávkách, středně těžkých nákladních vozech a skříňových dodávkách o hmotnosti 1 tuny, které používají pneumatiky o rozměrech 17,5", 19,5" a 22,5".

Pneumatiky pro velké obytné vozy

Když řídíte velký obytný vůz třídy A, nemůžete vynechat velikost pneumatik. Budete potřebovat odolné pneumatiky, které unesou velký obytný vůz a těžký náklad.

Velké pneumatiky pro obytné vozy patří na mnoho nejběžnějších velkých modelů obytných vozů, které můžete vidět, včetně:

 • Newmar Ventana obytný vůz třídy A
 • Entegra Aspire Motorhome
 • Tiffin Allegro Bus Motorhome

Podívejte se na některé z nejlepších pneumatik, které patří na velké obytné vozy a karavany.

Nejčastější dotazy k pneumatikám pro obytné vozy

1. Kdy byste měli kontrolovat tlak v pneumatikách obytného vozu nebo přívěsu?

Doporučujeme kontrolovat tlak v pneumatikách přívěsu před každou cestou a také jednou za měsíc, pokud jsou zaparkované, aby se zajistilo správné nahuštění. Je to jeden z nejlepších způsobů, jak chránit pneumatiky Vašeho obytného vozu a pomoci jim vydržet dlouhá léta.

2. Kdy je třeba vyměnit pneumatiky obytného vozu?

Odpověď na tuto otázku závisí na tom, jak často pneumatiky používáte. Pokud jste se svým obytným vozem často na cestách, možná je budete muset vyměnit přibližně za tři roky. Pokud jezdíte jen několikrát ročně a pneumatiky obytného vozu příliš nezatěžujete, mohly by vydržet až šest let. Mějte na paměti, že poškození vlivem extrémních teplot předčasně stárne.

3. Jak mohu chránit pneumatiky obytného vozu?

Pokud Vás zajímá, jak dlouho vydrží pneumatiky pro obytné vozy, a doufáte, že prodloužíte jejich životnost, můžete udělat několik věcí. Chraňte je pomocí krytů, které je v době, kdy je nepoužíváte, chrání před slunečním zářením. Vždy dbejte na rovnoměrné rozložení hmotnosti Vašeho obytného vozu, aby byla každá pneumatika dostatečně chráněna.  Pokud jsou Vaše pneumatiky špinavé z poslední cesty, umyjte je, abyste z nich odstranili veškeré nečistoty, zbytky nebo sůl, což pomůže zabránit jejich znehodnocení.

4. Na kolik kilometrů jsou pneumatiky pro obytné vozy vhodné?

Při správné péči a jízdě za obvyklých podmínek by Vaše pneumatiky pro obytné vozy mohly vydržet až 200 000 km.

5. Kolik let vydrží pneumatiky pro obytné vozy?

Obvyklým pravidlem je vyměnit pneumatiky pro obytné vozy každých pět až šest let v závislosti na četnosti jejich používání a údržby. Pokud najezdíte hodně kilometrů, mohou Vám pneumatiky vydržet jen 3 roky.

Závěr

Doufáme, že Vám tento průvodce poskytl informace a návod, které potřebujete k výběru správných pneumatik pro Váš konkrétní obytný vůz. Chceme, aby všichni zůstali na silnicích v bezpečí, a výběr správné třídy pneumatik pro obytné vozy je toho velkou součástí!