Nevyváženost pneumatik

Nevyváženost pneumatik

Jak zjistit, která pneumatika je nevyvážená?

Nevyváženost je jednou ze situací, se kterou se mnoho lidí nechce při jízdě setkat, protože jim způsobuje špatné zážitky z jízdy. Jak tedy poznat, která pneumatika je nevyvážená?

Ve skutečnosti Vám tuto situaci pomůže rozpoznat mnoho způsobů, jako např:

  • Vůz se velmi silně otřásá.
  • Rychle dochází palivo.
  • Vibrace volantu.


Následující článek Vám poskytne podrobné informace. Pojďme se jimi řídit!

Vyberte si svůj rozměr v našem e-shopu

Příznaky nevyvážených pneumatik

Jedním z prvních příznaků nevyváženosti Vašich nových kol je, že se vůz velmi silně otřásá, zejména při jízdě vysokou rychlostí. Pokud nejsou tato nevyvážená kola včas seřízena, mohou Vás ovlivnit a dokonce způsobit nehodu. Druhým příznakem nevyvážení je rychlé vyčerpání paliva. Zaznamenáte náhlý pokles energie, protože motor se musí snažit využít více výkonu k pohybu vozidla.

Kromě toho můžete také slyšet hučení nebo syčení a jejich úroveň se bude zvyšovat se zvyšující se rychlostí. To sníží Váš zážitek z jízdy. Pokud si všimnete, že se vůz naklání nebo že jsou kola hodně opotřebovaná, měli byste rychle přistavit vozidlo do servisu a nechat ho opravit. Konečně známkou toho, že jsou nevyvážená, jsou vibrace volantu. Volant je část, která potřebuje stabilitu k ovládání vozidla. Pokud nevyváženost postihne volant, zaznamenáte mírné vibrace.

Příčiny nevyvážených pneumatik

Proč dochází k nevyváženosti? Existuje mnoho příčin tohoto problému. Může se jednat o vnitřní faktory nebo také o vnější vlivy.

Vnitřní faktory, jako je systém zavěšení vozu, způsobují v důsledku nerovnoměrného rozložení hmotnosti na všechny čtyři pneumatiky tuto nevyváženost. Většina příčin ztráty rovnováhy však bude způsobena způsobem řízení vozidla. K silnému opotřebení pneumatik může přispět několik špatných návyků řidiče. Jejich neustálé zastavování může snížit hmotnost části pneumatiky, která rovněž způsobuje tuto nevyváženost. Kromě toho může v důsledku techniky jízdy nebo terénu silnice dojít také k pádu ráfků a ztrátě rovnováhy v důsledku mnoha výmolů.

Jednou z příčin nevyváženosti Vašeho vozu je také počasí. Když je chladné počasí, náhlé nízké teploty mohou způsobit nedostatečné nahuštění pneumatik a snížení pružnosti kol při kontaktu s povrchem vozovky. Naopak, pokud nahustíte pneumatiky příliš, způsobíte také jejich abnormální opotřebení a nevyváženost.

Jak pomoci s vyvážením pneumatik?

Poté, co jste poznali příčiny a příznaky nevyváženosti, je další věcí, kterou musíte udělat, její náprava.

Prvním krokem, který musíte udělat, je překontrolovat, co je příčinou nevyváženosti. Měli byste vůz postavit na rovný povrch a pozorovat, na kterou stranu se naklání. Pokud chcete provést další úkony, jako je například seřízení kol, můžete pro větší pohodlí použít čtyřsloupový automobilový zvedák. Jakmile zjistíte, na kterou stranu se naklání, je na Vás, abyste to začali řešit.

Pokud se jedná o jednoduché chyby, můžete opravu provést zcela sami doma. Příčinou nevyváženosti je například ploché kolo. Stačí pouze dofouknout pneumatiku na doporučený limit, protože jak bylo uvedeno výše, přehuštěné pneumatiky mohou způsobit rychlejší opotřebení.

Pokud však Vaše auto potřebuje přezout, měli byste požádat odborníka, aby to udělal za Vás, protože to bude vyžadovat poměrně složité operace. Pokud se Vám ráfek utrhl v důsledku nárazu, měli byste si ho nechat znovu nasadit nebo vyměnit u technika. Můžete se obrátit na profesionální autoservisy nebo na místo, kde jste vůz zakoupili, aby Vám poskytli záruku.

Proč vyvažovat pneumatiky?

Pokud nejsou pneumatiky Vašeho vozidla vyvážené, mohou se objevit zlověstné příznaky. Naopak, pokud jsou Vaše pneumatiky vyvážené, čeká Vás velmi hladká jízda bez nepříjemných pocitů nebo jakýchkoli problémů.

Problém opotřebení je totiž něco, čemu se při jízdě nikdy nevyhnete. Odborníci proto doporučují pravidelně otáčet kola, abyste jej omezili. Nerovnoměrné opotřebení pneumatik vede také k rozdílu hmotnosti po celém obvodu pneumatiky.

Pokud je pravidelné vyvážení pneumatik kombinováno s důsledným otáčením pneumatik, vydrží déle. Nevyváženým pneumatikám byste tedy měli předcházet, místo abyste utráceli spoustu peněz za jejich výměnu.

Nejčastější dotazy

Můžete jezdit s nevyváženými pneumatikami?

Ve skutečnosti můžete jezdit, i když jsou kola nevyvážená, ale bude to pro Vás dost složité a nepříjemné, když se bude ozývat hluk nebo se auto bude třást. Pokud však tento stav přetrvává, může vážně ovlivnit Vaši jízdu a dokonce způsobit nehodu.

Opraví se nevyvážené pneumatiky samy?

Jak jsme již zmínili, pokud nevyváženost pneumatik neopravíte, dostanete se do problémů a možná ohrozíte i sami sebe. Nevyvážené pneumatiky se samy neopraví, pokud do nich nezasáhnete. Neprodlužujte tuto situaci, pokud nechcete utratit velké množství peněz za její nápravu.

Proč jsou mé pneumatiky stále nevyvážené?

Opotřebení pneumatik je něco, čemu se nevyhnete. Pokud je pravidelně nekontrolujete a neseřizujete, je pro Váš vůz jednoduché ztratit rovnováhu. K tomu se přidají Vaše jízdní návyky, které mohou nevyváženost také způsobit. Silnice, pokud je na ní mnoho výmolů, tento problém také způsobí.

Závěr

Tento článek Vám pomohl odpovědět na otázku: "Jak poznat, která pneumatika je nevyvážená?" K této situaci může vést mnoho důvodů, ale pokud se zaměříte na pečlivé pozorování a včasnou opravu, ušetříte spoustu peněz.

Vyberte z naší nabídky pneu