P-metrické pneumatiky

P-metrické pneumatiky

Pneumatiky s metrem P na nákladních vozidlech

Čtvrttunové a dokonce i půltunové pick-upy jsou běžně vybaveny pneumatikami P-metric již z výroby. Pneumatiky v původním vybavení jsou vždy dimenzovány na maximální nosnost vozidla. To znamená, že z hlediska nosnosti jsou P-metrické pneumatiky naprosto vyhovující. Ve skutečnosti, pokud jezdíte s pick-upem nebo plnohodnotným SUV a jen zřídka přenášíte náklad nebo vyjíždíte mimo vozovku, pak bude p-metrová pneumatika lepší volbou pro vaši náhradní pneumatiku. Jsou obvykle levnější, jezdí plynuleji, mají delší životnost a jsou úspornější než pneumatika s označením LT ve stejném rozměru.

Pro majitele pick-upů, kteří jezdí v terénu, běžně vozí těžké náklady nebo táhnou přívěs, mohou být lepší volbou pneumatiky s označením LT. Pneumatiky LT totiž mají těžké kordy a jsou odolnější proti poškození v důsledku přetížení nebo v terénu.

Nasazení pneumatik LT na vozidlo, které bylo v původním vybavení vybaveno pneumatikami s metráží P, je přípustné, ale nikdy nenahrazujte pneumatiky LT z původního vybavení pneumatikami s metráží P. Je to proto, že mají rozdílné hodnoty nosnosti při doporučeném a maximálním tlaku vzduchu a vozidlo je určeno pro těžší provoz, který může být nad možnosti lehčí pneumatiky P-metric.