Přezouvání na nové pneumatiky

Přezouvání na nové pneumatiky

Přezouvání na zimní pneumatiky, aneb jaké pneumatiky patří na jakou nápravu?

Od 1. listopadu platí zákonná povinnost mít na automobilu obuté zimní pneumatiky.
Někteří řidiči poctivě přezuli hned začátkem listopadu nebo ještě dříve, někteří si s tím moc hlavu nelámou a situaci začnou řešit až v době, kdy se po ránu na autech začíná objevovat první námraza. Ať je to jakkoliv, sezóna zimních pneumatik je tu a s ní spojená spousta otázek.

Kam patří lehce opotřebené pneumatiky a kam nové?

Zásadní otázka se týká rozdělování tzv. „lepších a horších“ pneumatik mezi nápravy osobního auta nebo lehkých dodávek. Na ni mnoho řidičů odpoví špatně. V závislosti na zatížení auta se sjíždí pneumatiky na jedné nápravě rychleji než na druhé, což je naprosto běžný jev. Pokud se jedná o menší nebo střední dodávkové vozy, které mají přední náhon, tak jsou to právě přední pneumatiky, které pohání celý vůz a jsou daleko více zatěžovány.

Pokud jsou sjeté pneumatiky jedné nápravy, bylo by nejlepší zakoupit a vyměnit všechny čtyři gumy za nové. To se však může hodně prodražit a zatížit jak rodinný tak firemní rozpočet a navíc by došlo k vyhození pneumatik, které ještě nejsou úplně sjeté a mohou nějaké ty kilometry v pořádku odjezdit.

Řidiči a majitelé aut dělají takové chyby, že zkrátka vymění sjeté přední pneumatiky za nové a ty zadní nechají tzv. „napůl sjeté“. Jedná se o rozšířenou mýlku, i když se to může zdát logické. Přední náprava auta zatáčí a je potřeba, aby v zimním období měla lepší adhezi.

Vždy je kladen důraz na bezpečnost, a proto je lepší, když jsou nové pneumatiky na autě obuty na zadní nápravě. V případě smyku nebo neočekávané nouzové situace, kdy se řidič musí něčemu rychle vyhnout nebo zareagovat jej nové zimní pneu na zadní nápravě svou přilnavostí podrží, aby tak nedošlo k nárazu, střetu nebo jinému neštěstí na silnici.

Musí-li se řidič rychle něčemu vyhnout, ztrácí rychlost a hmotnost se přesouvá na přední nápravu. Pokud se jedná třeba o nenaložený dodávkový vůz, zadní kola se odlehčí a jsou-li na nich obuté horší nebo sjeté pneumatiky nastane skokový nebo přetáčivý smyk zadní nápravy, který je pak jen obtížně zvladatelný.

Nechcete-li investovat do zcela nových pneumatik a rozhodnete se pro koupi jen jednoho páru, vždy dejte ty nové pneu dozadu a ty zadní přesuňte dopředu. Nikdy však nepřesahujte doporučenou hranici stáří pneumatik. Pokud jsou Vaše pneumatiky na autě sjeté, staré nebo ve špatném stavu, pořiďte si raději pneumatiky nové. Je třeba si uvědomit, že se jedná nejen o Vaši bezpečnost, ale také bezpečnost všech účastníků silničního provozu.