Sněhové řetězy

Sněhové řetězy

Potřebuji řetězy na všechny 4 pneumatiky? Vysvětlení odborníka

Zledovatělé a zasněžené silnice vyvolávají v lidech obavy o to, zda auta vydrží a hledají řešení. Jednou z účinných metod je použití řetězů pro Váš vůz.

Potřebuji však řetězy na všechny 4 pneumatiky?

Odpověď zní ano. Aby Vaše vozidlo bylo vyvážené a na kluzkých vozovkách fungovalo co nejlépe, doporučujeme řetězy na všechny 4 pneumatiky. Chcete-li proniknout hlouběji, přečtěte si náš podrobný článek níže.

Vyberte si svůj rozměr v našem eshopu

Co je to řetěz na pneumatiky?

Řetěz na kolo je řetěz, který používáte k zajištění kolem pneumatik. Umožňují Vašemu vozidlu využít jeho hmotnosti k hlubokému zaboření do ledu a sněhu a udržet se při jízdě na trati.

Proč používat řetězy na pneumatiky?

Jak bylo uvedeno výše, řetěz Vám umožňuje přilnavost na zledovatělých a kluzkých silnicích. Jistě jste si představovali nebo jste se dostali do situace, kdy jste ztratili kontrolu nad svým vozidlem. Zledovatělé kluzké silnice Vás vyvedou z rovnováhy, i když se je snažíte ovládat. Většina lidí, kteří takový okamžik zažili, také zná ten ohromný pocit úlevy, když je po všem. Pokud však nemají štěstí, mohou se stát účastníky nehody, uvíznout ve vánici, případně se zranit nebo ještě hůře.

Proto vznikl řetěz, který Vám pomůže této nebezpečné situaci předejít. Kromě toho je také třeba dbát na to, aby byl Váš vůz vždy v dobrém stavu a dobře udržovaný. Musíte také jezdit opatrně a bezpečně.

Kdy používat řetězy na pneumatiky

Řetězy na pneumatiky se nejčastěji používají v zimě, když jsou silnice pokryté sněhem. Řetězy budete moci používat, pokud to daný stát povoluje. Pokud plánujete cestovat z jednoho státu do druhého s řetězy, doporučujeme, abyste se seznámili se zákony v daném státu. Řetězy na pneumatiky se zabořují do ledu a sněhu, aby pomohly udržet Vaše vozidlo ve stopě, mohou se také zavrtat do normálních silnic a poškodit je. Nejen to, ale také poškozují Vaše pneumatiky.

Pokud nevíte, kdy řetězy používat, můžete se zeptat odborníků nebo prodejce, u kterého jste je koupili.

Jak jezdit s řetězem na pneumatikách?

Chcete-li jezdit s řetězy na pneumatikách, musíte řetěz nasadit na pneumatiku a připojit kabel. Vodítka budete muset položit na zem a dát je za kufr v pořadí, že žlutá čára končí jako první a zprava doleva. Jakmile je poutko vycentrované za kolem, uchopte oba konce a přetáhněte je přes vrchol. V tomto okamžiku ucítíte, že se Vám řetězy opírají o hřídel a budete je muset silou odstranit.

Potřebuji řetězy na všechny 4 pneumatiky?

Pro Vaši bezpečnost doporučujeme instalovat řetězy na všechny 4 pneumatiky všech vozidel, pokud to stát povoluje. Použití řetězů na všech čtyřech pneumatikách Vám umožní zůstat na silnici a mít nejlepší možnou rovnováhu. Pokud je řetěz nainstalován pouze na jedné pneumatice, může dojít k problémům z důvodu nevyváženosti.

Pokud nainstalujete řetěz pouze na přední pneumatiku, může dojít k nepředvídatelným reakcím vozidla při pohybu a brzdění. Pokud nainstalujete pouze zadní pneumatiku, bude pro Vás obtížné ovládat směr jízdy vozidla na této zledovatělé vozovce.

Kroky pro instalaci řetězu na pneumatiku

  • Jak tedy nainstalovat řetěz na pneumatiky Vašeho vozu? Níže Vám ukážeme, jak je nainstalovat v několika jednoduchých krocích.

  • Nejprve je třeba zaparkovat vůz a zatáhnout ruční brzdu. Poté položte vodítka na plocho, abyste se ujistili, že se nezkroutí.

  • Poté řetěz navlékněte přes pneumatiku a zároveň přidržujte jeho horní část, abyste se ujistili, že je řetěz na obou stranách rovnoměrný.

  • Další krok je poměrně důležitý: musíte sáhnout za každou pneumatiku, utáhnout rychloupínací háčky ("J háčky") přes třetí článek a vytáhnout řetěz směrem ven z vozidla.

  • Poté budete muset posunout vozidlo o několik metrů dopředu, abyste mohli uvázat zbytek vodítka. Pokračujte v jízdě 50 až 100 metrů dopředu a připevněte vodítko.

  • Nakonec se musíte ujistit, že přebytečné články jsou svázány stahovacími páskami nebo je odstraňte pomocí štípaček.

Nejčastější dotazy

Potřebuji 2 nebo 4 řetězy na sníh?

Aby bylo Vaše vozidlo vyvážené a mělo nejlepší přilnavost na kluzké vozovce, měli byste nainstalovat všechny 4 sněhové řetězy. Nedostávejte se do nebezpečných situací kvůli úspoře peněz.

Na jaké pneumatiky se nasazují řetězy pro pohon 4 kol?

U vozidel s pohonem předních kol musí být řetěz na přední pneumatice. Naopak u vozidel s pohonem zadních kol musí být řetěz umístěn na zadním kole. V závislosti na typu vozidla byste měli řetěz na pneumatiky instalovat podle toho. Při nákupu řetězů na pneumatiky se můžete poradit s odborníky a prodejci.

Potřebují řetězy i terénní pneumatiky?

Ne všechna terénní vozidla potřebují řetěz na pneumatiky, protože pokud použijete řetěz na běžných silnicích, můžete poškodit silnici a poškodit pneumatiky.

Jak důležitý je pohon všech kol?

Vozidla s pohonem všech kol Vám umožní pohybovat se kdekoli bez obav z deště či slunce. Při kluzkých sněhových vánicích však bude Váš vůz potřebovat další řetěz na pneumatiky, abyste zajistili bezpečnost svého vozidla i sebe.

Patří řetězy na přední nebo zadní kolo s pohonem 4wd?

Řetězy na pneumatiky a jejich přední i zadní kola můžete instalovat v závislosti na typu vozidla. Přesto doporučujeme instalaci na všechna 4 kola pro dosažení maximální účinnosti.

Závěr

Prostřednictvím tohoto článku jsme Vám pomohli zodpovědět otázky týkající se používání řetězů na všech 4 pneumatikách. Věříme, že díky tomuto článku budete mít bezpečnou a šťastnou cestu.

Vyberte z naší nabídky pneu