Zimní a sněhové pneumatiky

Zimní a sněhové pneumatiky

Zimní pneumatiky

Sněhové a zimní pneumatiky jsou určeny pro zpevněné silnice v chladných měsících. Než se do toho ponoříme, pojďme si v rychlosti probrat rozdíl mezi zimními a sněhovými pneumatikami.

Technicky vzato se "zimní pneumatiky" vztahují k tradičnějšímu stylu pneumatik. Tyto typy pneumatik se již běžně nevyrábějí,  protože jejich konstrukce jsou poněkud zastaralé.

Tradiční styly zimních pneumatik byly navrženy pro výkon na zasněžených silnicích s velkými výstupky/bloky běhounu. Jejich hlavní nevýhodou bylo, že se při extrémně nízkých teplotách nechovaly výjimečně dobře. To lze přičíst nedostatečné technologii pneumatik, kterou máme k dispozici dnes.

Vyberte si svůj rozměr v našem eshopu

Moderní iterace zimních pneumatik jsou konstruovány pro výkon na sněhu, ledu a při teplotách pod bodem mrazu jako celek - díky konstruovaným pryžovým směsím, vysoce specializovaným dezénům běhounu a vysoké hustotě lamel. Lamely těchto pneumatik jsou technologicky navrženy pro vynikající přilnavost v zimních podmínkách. Kromě toho jsou zimní pneumatiky navrženy s ohledem na úsporu paliva, nízkou hladinu hluku, pohodlí a zachování poddajnosti při poklesu teploty.

Vlastnosti zimních pneumatik

Aby byla zajištěna dostatečná přilnavost během zrádných zimních jízdních podmínek, je pryžová směs v běhounu konstruována tak, aby zůstala pružná i při teplotách pod bodem mrazu. Díky tomu má zimní pneumatika silnější přilnavost k vozovce, aby nedocházelo k prokluzování nebo hydroplášťům.

Zimní pneumatiky mají také běžně na běhounu kousací hrany, které vytvářejí dodatečnou přilnavost na uježděném sněhu a ledu. Mají také pokročilý lamelový dezén pro další trakci na všech zimních vozovkách.

Na jakých typech terénu se zimní pneumatiky nejlépe osvědčují?

Nejlepší zimní pneumatiky jsou samozřejmě určeny pro silnice pokryté sněhem nebo ledem. Nejlépe se s nimi jezdí na silnicích s tvrdým uježděným sněhem, jaký na nich zůstává po odhrnutí.

Zimní pneumatiky jsou určeny pro jízdu na zpevněných silnicích. V terénu si nevedou dobře - nejsou totiž navrženy s terénními vlastnostmi jako terénní pneumatiky nebo pneumatiky do specifického terénu.

Typy zimních pneumatik

Existují tři hlavní kategorie zimních pneumatik.

Zimní pneumatiky bez hrotů: Tyto pneumatiky používají vyspělé pryžové směsi a dezény, které zajišťují trakci na ledu - namísto kovových hrotů. Mají hluboký dezén běhounu s lamelami pro lepší ovladatelnost na studených nebo zledovatělých silnicích. S rozvojem technologie zimních pneumatik se zimní pneumatiky bez hrotů stávají preferovanější volbou.

Pneumatiky s možností : Tato pneumatika je navržena tak, aby bylo možné instalovat kovové a plastové hroty pro zvýšení trakce při extrémně namrzlých jízdních podmínkách. Jinak má tato pneumatika podobné vlastnosti jako tradiční zimní modely.

Pneumatiky s hroty: Tyto typy pneumatik mají v běhounu kovové nebo tvrdé plastové hroty, které se zarývají do ledu. Tyto hroty jsou skvělé pro zajištění přilnavosti na zledovatělých silnicích, ale pokud není led, mohou ve skutečnosti poškodit vozovku. Některé státy používání tohoto typu pneumatik omezují a některé je dokonce zakázaly.

Výhody a nevýhody zimních pneumatik

Zimní pneumatiky mají jistě řadu výhod i nevýhod. Pojďme si projít ty nejdůležitější.

Výhody

Vynikající výkon na sněhu a ledu - největší výhodou zimních pneumatik je samozřejmě mimořádná přilnavost na zasněžených a zledovatělých silnicích. Tyto pneumatiky jsou navrženy tak, aby řidičům poskytovaly nejlepší kontrolu, když jsou silnice nejkluzčí.

Zachování přilnavosti v extrémních mrazech - zimní pneumatiky jsou vytvořeny ze specializované pryžové směsi, která zůstává měkká i při extrémním poklesu teploty. Normální pneumatika v chladu ztuhne, což snižuje její schopnost přilnavosti a trakce. Zimní modely zůstávají poddajnější.

Skvělá ovladatelnost - zimní pneumatiky jsou známé tím, že poskytují výjimečnou ovladatelnost na kluzkých silnicích. Špičkové zimní pneumatiky mají také vlastnosti, které zajišťují tichou a hladkou jízdu, a při správném používání mají dlouhou životnost běhounu.

Nevýhody

Nejsou určeny pro celoroční jízdu - pro ty, kteří nežijí za polárním kruhem, je jasnou nevýhodou zimních pneumatik to, že by se měly používat pouze v chladných měsících. Pokud budete jezdit na zimních pneumatikách po zvýšení teplot, způsobí to rychlejší opotřebení gumy a zhoršení trakce. Abyste zimní pneumatiky využili co nejlépe, je třeba zakoupit samostatné pneumatiky pro teplejší měsíce a nechat je vyměnit.

Náklady - dobré zimní pneumatiky mohou být drahé. Dobrou zprávou je, že určitě najdete některé kvalitní modely dostupné za rozumnou cenu.

Určené pro zpevněné cesty - zimní pneumatiky jsou určeny pouze pro jízdu po zpevněných cestách. Nejsou optimalizovány pro jízdu v terénu - což je asi největší věc, kterou je třeba vzít v úvahu při rozhodování o koupi zimních pneumatik oproti terénním.

Vyberte z naší nabídky pneu