Zimní pneumatiky povinně

Zimní pneumatiky povinně

Zimní pneumatiky jsou povinné od 1. listopadu

Od 1. listopadu jsou řidiči povinní jezdit na zimních pneumatikách bez ohledu na to, zda jezdí ve městě a nebo na horách. Zimní pneumatiky jsou totiž v období od 1.11 do 31. 3. povinné.

Zákon ale také říká, že zimní pneumatiky jsou v tomto období povinné pouze, pokud na silnici leží souvislá vrstva sněhu nebo ledu a nebo námraza. Vyjet na zimních pneumatikách ale musíte i v případech, kdy se dají takové podmínky během vaší jízdy (i v souvislosti s předpovědí počasí) předpokládat. Bez výjimky na své voze musíte mít zimní pneumatiky – a to i kdyby svítilo sluníčko a bylo 15°C – v úseku, který označují dopravní značky „Povinná zimní výbava“. Ty však bývají zejména ve vyšších polohách a v zimních střediscích.

Obecně se však přezutí na zimní pneumatiky doporučuje vždy, když teplota dlouhodobě klesne pod +7°C. Zimní pneumatiky jsou totiž vyrobeny z měkčí směsi, díky čemuž nabízejí lepší přilnavost a tím pádem i větší bezpečnost.

Stačí přezout dvě a nebo musím přezout všechna čtyři kola?

Zákon jasně říká, že vozidla s maximální přípustnou hmotností nepřevyšující 3 500 kg musí mít obouvat zimní pneumatiky na všech kolech, nelze tak přezout pouze hnanou nápravu. To naopak můžete udělat na vozidlech s hmotností převyšující 3 500 kg. Tato vozidla musejí mít zimní pneumatiky „pouze“ na všech kolech hnacích náprav s trvalým přenosem hnací síly.

Hloubka dezénu

Zatímco minimální hloubka dezénu letních pneumatik je 1,6 mm, u těch zimních jsou to milimetry čtyři, respektive 6 mm pro vozy nad 3,5 tuny.