Jaký typ údržby zemědělských pneumatik prodlužuje jejich životnost?

Jaký typ údržby zemědělských pneumatik prodlužuje jejich životnost?

Zvykli jste si na výměnu oleje v traktoru, kontrolu hladiny oleje, pravidelné mazání čepů a náprav, příslušenství hydraulického nářadí... Údržba by se však neměla omezovat pouze na mechanické aspekty zemědělských strojů a správná péče o pneumatiky nevyžaduje mnoho času a může prodloužit jejich životnost o tisíce hodin, zvýšit tažnou sílu vozidla a zabránit poškození, které by mohlo zastavit Vaši činnost. Pneumatiky jsou nezbytnou součástí Vašich strojů a jejich správná údržba zvýší Vaši produktivitu a ušetří náklady.

Zde jsou hlavní body, které je třeba mít na paměti pro správnou údržbu zemědělských pneumatik:

1. Jaké jsou hlavní problémy spojené s nedostatečnou údržbou pneumatik?

Zhoršování stavu pneumatik bývá velmi progresivní, a proto jim věnujeme tak málo pozornosti, přitom na čtyři nové traktorové pneumatiky je potřeba obrovský rozpočet a jejich životnost můžete snadno zdvojnásobit malou údržbou a servisem. Nesprávný tlak v pneumatikách je nepřítelem číslo 1 zemědělských pneumatik.

Často volíme snadné řešení tím, že používáme průměrný tlak doporučený výrobcem pneumatik a čas od času jej upravujeme, aby tlak zůstal na stejné úrovni. To je však jádro problému zemědělských pneumatik, protože toto průměrné nastavení zkrátí životnost pneumatik na polovinu.

Nesprávný tlak vede k maximálnímu opotřebení. Tlak, rychlost a zatížení jsou tři prvky, které jsou spojeny se stejnou otázkou trvanlivosti.

Nadměrná rychlost nebo zatížení při nesprávném tlaku urychlují opotřebení a bohužel u zemědělských vozidel nejezdíte stále po stejném povrchu jako u automobilů. Na polích je vhodnější nízký tlak, aby se zvýšila trakce a snížilo zhutnění půdy, ale na silnici nebo na tvrdé půdě je třeba tlak zvýšit, aby se snížil valivý odpor a opotřebení.

Nejlepším řešením je přijmout správný tlak a správnou rychlost na základě zatížení.

Chcete-li tedy, aby Vaše pneumatiky vydržely déle, musíte:

  • zvolit takový tlak, který odpovídá Vašemu zatížení
  • jezdit rychlostí, která odpovídá Vašemu zatížení
  • snížit tlak a rychlost v terénu
  • zvýšit tlak, abyste mohli jet rychleji na silnici

Denní doba úpravy tlaku v pneumatikách je velmi krátká, pokud jste na ni zvyklí a máte správné vybavení. Tabulky výrobce pneumatik pro určení nosnosti/rychlosti se snadno řídí, pokud jste pochopili tyto čtyři body.

2. Jaké vybavení potřebujete pro správnou údržbu zemědělských pneumatik?

Vybavení pro údržbu pneumatik není příliš nákladné a skutečně Vám pomůže dlouhodobě ušetřit peníze:

Zařízení na vážení

To je nezbytné pro výpočet zatížení každé nápravy. Zkontrolujte tlak potřebný pro danou rychlost v tabulce zatížení/rychlost a nepřekračujte tuto maximální rychlost na silnici, abyste zabránili opotřebení.

Inflační nástroje

Umožňují nastavit tlak v pneumatikách, kompresor a manometr jsou nezbytné. Abyste při zvyšování tlaku v pneumatikách neztráceli čas, budete potřebovat profesionální vzduchový kompresor s vysokým výkonem (minimálně 250 až 300 l/m).

Ověřovací nástroje

Jsou nepostradatelné, abyste mohli rychle změřit úroveň opotřebení pneumatik a zjistit případné příliš rychlé opotřebení vyžadující úpravy nebo upozornit na jiný problém (nadměrné zatížení, geometrie...).

Nástroje pro seřizování

Umožňují provádět měření nezbytná pro správné nastavení geometrie kola:
  • měřidlo pro seřízení ko
  • měřidlo sklonu ko
  • nástroje pro kontrolu otáčení kol ke kontrole deformace ráfků nebo vyvážení otáčení      kol

3. Jaké jsou doporučené doby údržby v závislosti na činnosti?

Každá činnost nevyžaduje stejné prostředky. Nízký tlak je ideální pro trakci, obdělávání půdy a setí, zatímco vyšší tlak je ideální pro přepravu nákladů při sklizni nebo výjezdech po silnici.

Servis zařízení a údržba pneumatik před a po každém použití v závislosti na prováděné práci Vám umožní maximalizovat účinnost pneumatik, chránit půdu a zabránit předčasnému opotřebení.

V závislosti na prováděné práci se může optimální období pro kontrolu pneumatik lišit, ale rozhodující je, abyste dodržovali tyto různé kontrolní kroky.

4. Ne všechny pneumatiky vyžadují stejnou údržbu

Vaše dny jsou již tak velmi náročné a úspora času je pro Vás zásadní, proto jsou pro Vaši činnost vhodnější high-tech pneumatiky, které omezují dobu údržby.

Pokud pracujete převážně na poli:

Měli byste se rozhodnout pro pneumatiku nejnovější generace, jako je například pneumatika VT-Tractor s technologií VF, která byla navržena s velmi pružnými bočnicemi, které jsou zároveň vysoce odolné. Na poli i na silnici je lze používat při nízkém tlaku, aniž byste museli snižovat rychlost, takže ušetříte čas při přizpůsobování tlaku v pneumatice bez vlivu na opotřebení.

Pokud máte smíšené využití svého traktoru:

Nejnovější generace pneumatik je navržena tak, aby optimalizovala životnost a počet hodin používání. Výsledkem zdokonalení použitých materiálů, zvětšení velikosti výstupků a obsahu pryže, optimalizace struktury pláště a zesílení běhounu je prodloužená životnost těchto pneumatik o 20 % oproti dřívějším modelům pneumatik pro stejné použití.

Nejpozoruhodnější pneumatikou z hlediska maximální odolnosti proti opotřebení je nejnovější pneumatika z řady Bridgestone, pneumatika VX-Tractor, jejíž odolnost je o tolik lepší, že výrobce garantuje o 20 % delší životnost.