Které pneumatiky pro traktor byste si měli vybrat: standardní, if nebo vf?

Od doby, kdy Evropská technická organizace pro pneumatiky a ráfky (ETRTO) standardizovala nové dezény plášťů, je výběr zemědělských pneumatik větší než kdykoli předtím a pneumatiky se nyní staly rozhodujícím faktorem pro zvýšení Vaší produktivity.
Zemědělci dnes musí znát rozdíl mezi standardními pneumatikami (s konvenčními radiálními plášti), pneumatikami s plášti IF (se zvýšenou flexí) a pneumatikami s plášti VF (s velmi vysokou flexí). Zde je krátké shrnutí, které vysvětluje rozdíly mezi těmito třemi kategoriemi.
Na trhu převažují standardní pneumatiky
Standardní pneumatiky jsou prozatím nejčastěji k vidění v prodejnách a na farmách. Aby z nich zemědělci získali co nejlepší výkon, musí dodržovat několik opatření pro jejich používání, zejména pokud jde o regulaci vnitřního tlaku. Přizpůsobení tlaku huštění je totiž nutné v závislosti na zatížení nápravy, rychlosti jízdy a druhu práce (s tažnou silou nebo bez ní).
Tlak může vyžadovat úpravu několikrát denně v závislosti na práci: jízda po silnici mezi dvěma blízkými pozemky, delší jízdy, práce na poli s nářadím namontovaným vzadu, práce bez nářadí atd.
...ale málokdy se používají v optimální konfiguraci.
U běžných plášťů je třeba velmi často upravovat tlak huštění.
Jedním z dostupných řešení, jak s touto nepříjemností bojovat, je vybavit traktor systémem dálkového huštění, který je sice účinný, ale stále se používá jen zřídka. Častější je, že zemědělci, kteří nechtějí ztrácet čas neustálým nastavováním tlaku v pneumatikách, jej jednoduše nastaví podle náročných podmínek - jízdy po silnici. Výsledkem toho je, že pneumatika téměř nikdy nefunguje v ideální konfiguraci a tím trpí produktivita.
Pneumatiky IF a VF zvyšují laťku a nabízejí skutečné výhody
Jak již napovídají jejich plné názvy, pneumatiky IF a VF nabízejí zvýšenou flexibilitu. A co je ještě důležitější, tyto nové technologie jsou schopny unést i větší zatížení. Při stejném tlaku unese pneumatika IF o 20 % vyšší hmotnost a pneumatika VF o 40 % vyšší hmotnost.
Zatímco technologie IF již umožnila podstatně snížit tlak působící na půdu, technologie VF jde ještě dál. Další hlavní výhoda pneumatik VF spočívá v jejich naprosté univerzálnosti. Již nemusíte slézat z traktoru, abyste upravili tlak v pneumatikách pro různé účely. To šetří obrovské množství času a zároveň nabízí bezkonkurenční komfort.
Sofistikovanější materiály a zesílené plochy
Při pohledu zvenčí si zemědělec nevšimne žádných do očí bijících vizuálních rozdílů mezi těmito třemi typy pneumatik. Tvar bude stejný a počet výstupků se bude lišit pouze na základě rozměrů pneumatiky. Záleží však na tom, co je uvnitř. U pneumatik IF a VF jsou materiály použité při jejich výrobě sofistikovanější a citlivá místa, jako jsou patky, jsou zesílena.
Výsledkem je kvalitnější pneumatika.
Míchání standardních, IF a VF pneumatik: špatný nápad
Pokud by se zemědělec mylně domníval, že je dobrý nápad míchat standardní pneumatiky s pneumatikami VF, rychle by zjistil, že se velmi mýlí.
Proč?
Deformační schopnost, tj. schopnost pneumatiky měnit trajektorii, je při použití technologie VF výrazně vyšší, což má za následek mírně odlišný valivý obvod. Míchání různých technologií dohromady je proto obrovskou technickou chybou, která by mohla mít vážná bezpečnostní rizika. Naše rada zní, abyste vždy kupovali kompletní sadu čtyř pneumatik ze stejné řady.
Rizika a nebezpečí spojená s použitím nevhodných traktorových pneumatik jsou větší, než se na první pohled může zdát a mohou dokonce způsobit převrácení traktoru.
Čtěte také
- visibilityKterá pneumatika je nejlepší pro polykulturní zemědělství?
- visibilitySpeciální viniční nebo standardní zemědělské pneumatiky?
- visibilityNejlepší pneumatiky pro sklizeň: větší zatížení, větší trakce
- visibilityKdy je kvůli rozdělení nutné vyměnit pneumatiky na Vašem traktoru?
- visibilityKteré zemědělské pneumatiky jsou nejvhodnější pro práci na svažitých pozemcích?