Používáte pro lesnické práce speciální zemědělské pneumatiky?

Používáte pro lesnické práce speciální zemědělské pneumatiky?

Používání běžných zemědělských pneumatik v nevhodném terénu Vás může přijít draho. Práce v lesnictví jsou velmi specifické a vyžadují použití speciálních pneumatik. Pracovní podmínky v lesním prostředí jsou pro pneumatiky obzvláště náročné a velmi se liší od podmínek, které panují na poli.

Vaše vybavení je v lesním prostředí podrobeno náročným zkouškám. Lesní terén je často měkký a mokrý, a proto vyžaduje značnou trakci, aby stroje mohly projet. Proto jsou Vaše pneumatiky a zejména jejich výstupky velmi namáhány.

Podklad může být také drsný a poškozovat Vaše zařízení kvůli přítomnosti větví nebo kamenů (například křemene). Standardní zemědělské pneumatiky určené k omezení zhutňování jsou příliš pružné a křehké, a proto nejsou přizpůsobeny tak náročným podmínkám. Proto je nutné používat pneumatiky speciálně vyrobené pro "lesnické použití".

Víte, proč jsou lesnické pneumatiky mnohem odolnější než tradiční pneumatiky?

Tyto pneumatiky byly speciálně navrženy tak, aby zvládly nároky lesnického prostředí. Byly přidány ocelové plášťové vrstvy pro zpevnění struktury a nylonové vrstvy zvyšují odolnost vůči vlhkosti. Kromě toho nabízí struktura se šikmými vrstvami lepší stabilitu, což je cenné, když je půda svažitá nebo členitá.

Pryžová vrstva na běhounu a bočnicích je také o 20 % silnější než u standardních pneumatik, což rovněž pomáhá chránit pneumatiku, zejména proti propíchnutí. Hlubší výstupky zlepšují trakční schopnost. Příkladem tohoto typu pneumatiky je pneumatika Bridgestone Forestry.

Hlavní rozdíl mezi lesnickými pneumatikami a ostatními zemědělskými pneumatikami spočívá v jejich konstrukci. Většina zemědělských pneumatik má pružnější radiální konstrukci, aby se zabránilo nadměrnému zhutňování půdy, zatímco mnoho lesnických pneumatik používá šikmou konstrukci vyztuženou ocelovými plášťovými vrstvami, která je vhodnější pro podmínky jejich použití.

Křížící se uspořádání plášťových vrstev, skloněné pod úhlem 45° ke směru jízdy, dodává pneumatikám s diagonálním uspořádáním větší tuhost, zejména na bocích, což je činí odolnějšími vůči vnějšímu poškození (například větvemi nebo kameny).

Používání lesnických pneumatik pomáhá vyhnout se riziku roztržení.

Pokud pneumatiky nejsou dobře přizpůsobeny terénu, hrozí značné riziko pro Vaše vybavení i Vaši osobní bezpečnost.

Úlomky, kameny nebo nárazy mohou roztrhnout bočnice, pokud nejsou dostatečně vyztužené. Lesnické pneumatiky jsou často vybaveny ochrannou patkou, která patky a bočnice dále zpevňuje proti nárazům a poškrábání.

Kromě toho na výstupky působí značná střižná síla kvůli vysoké trakci potřebné pro lesní práce. Tato síla může vést k prasklinám nebo proříznutí výstupků, pokud nejsou pneumatiky přizpůsobeny terénu. Hrozí tak poškození standardního vybavení.

Po určité době může dojít k úplnému odlepení oslabené gumy. Povrch běhounu tak přestane být rovnoměrný, což může způsobovat vibrace, které negativně ovlivňují Váš komfort při práci a životnost Vašeho vybavení.

Zachování půdy je stále důležité

Přestože je pevnost jedním z nejdůležitějších kritérií při výběru lesnické pneumatiky, je třeba brát v úvahu také ochranu půdy. V lesním prostředí je zpracování půdy často nemožné. Lesnické pneumatiky mohou vytvářet větší tažnou sílu, čímž se snižuje prokluzování a střihání půdních vrstev.

Stejně jako u standardních pneumatik je třeba věnovat pozornost také pracovnímu tlaku. Závěrem lze říci, že existuje pneumatika pro každou pracovní situaci, pro kterou ji můžete potřebovat. Výběrem lesnických pneumatik zabráníte poškození standardního vybavení a zlepšíte své výrobní výsledky, protože budete používat pneumatiky vhodné pro daný terén.